Hvilke fisk?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Docker — 30. marts 2011, 06:49

Jeg har lige fået sat mit nye 530 l. akvarie op, og vil nu meget gerne ha lidt fisk i 🙂 Og da jeg aldrig har bevæget mig på cichlide området før, men stadig har læst en del om dem på det sidste, vil jeg lige høre hvad der kan puttes i som både er farvestrålende og ikke alt for agressive.
Jeg har selv fundet frem til : Cynotilapia Afra, Maylandia sp. "msobo" Magunga, Melanochromis Cyaneorhabdos og Labidochromis Caeruleus "Golden spec"..... Vil de kunne gå sammen og hvad kan man evt. ellers putte i sammen med dem?

Docker — 31. marts 2011, 06:24

Hmm. Jamen tak for den gode respons 🙁

stausholm — 31. marts 2011, 07:43

halvdelen er trådene på denne side omhandler identifikationsproblemer eller hvilke besætning man kan have. det er lidt svært at holde gejsten oppe.. mht. dit ?, så uden at være ekspert, vil jeg sige, at det kan du godt.
start med de 4 arter og så 8-10 stk af hver.

allan

Docker — 31. marts 2011, 16:03

Mange tak for dit svar 🙂 Ja jeg ved godt der er mange spørgsmål om dette emne, det vigtigste for mig var bare om de arter kunne gå sammen. Der er pænt mange at vælge i mellem, så det er ret nemt at blive lidt forvirret syntes jeg *blink* Men det lyder ikke som om jeg er helt galt på den med de fisk så.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.