Mine Scalarer har lagt æg, hvad skal jeg gøre??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

jeppekp — 29. marts 2011, 15:26

hey!😀

Mine scalarer har lige lagt omkring 30 æg. De jager de andre fisk i akvariet væk så snart de overhovedet nærmer sig....
Skal jeg gøre noget for at æggene/ ungerne ik bli'r spist?
Der var en der sagde at jo højere temperaturen i akvariet er, jo hurtigere vil æggene udkklækkes... er det rigtigt?*uhh*
noget andet jeg ik' har nævnt som jeg skal gøre?*blink*

fiskesøren — 29. marts 2011, 15:29

hej her er noget jeg har fundet om dem


Yngleadfærd
Denne art er parlegende, og æggene afsættes på et stort blad, rod eller sten, hvor begge forældre vogter over æg og unger. Dette er en fisk som er nem at få til at yngle i akvariet. Forældrefiskene drager stor omsorg for æg og yngel, men det er dog ikke alle "forældre" som er lige gode til at pleje deres yngel. Især nye forældrefisk kan finde på at æde både æg og unger. Som regel får de i løbet af nogle gydninger lært at passe æg og unger. Scalaren er nem at få til at yngle, men da den danner par, vil første skridt være at få dannet et par. Man kan ikke umiddelbart tage det for givet, at der vil ske pardannelse, hvis man sætter en han og en hun sammen. Der skal være kemi mellem de to fisk. Man får nemmest et par ved at anskaffe 6-8 ungfisk. På et tidspunkt vil et eller to par skille sig ud og holde sig tæt ved hinanden lidt på afstand af resten af flokken. Scalaren er som nævnt pardannende, men som nævnt ovenfor er den på ingen måde tro mod sin partner. Scalaren forbereder det kommende æglægningssted ved, nogle gange i flere dage, at rense stedet. Begge køn deltager i denne proces, hvor fiskene med munden fjerner små urenheder. Æglægningsstedet er ofte et lodretstående blad, men det kan også være en rod, sten eller endog på akvarieglasset. Gydning og befrugtning foregår ved, at først hunnen svømmer tæt ved æglægningsstedet og afsætter en stribe æg, som klæber til substratet. Dernæst følger hannen efter, mens hans sprøjter sæd over ud over æggene. Denne proces gentages mange gange, indtil alle æg er afsat. Begge forældre deltager dernæst i bevogtning af både æg og unger. Alle andre fisk holdes nidkært på afstand af æggene – selv fisk der er større end forældrene. Forældrefiskene skiftes til med brystfinnerne at vifte frisk vand hen over æggene. I løbet af et par dage klækker æggene. Ungerne har en lille klæbrig tråd i panden, så de i yderligere et par dage er fasthæftede. Efterhånden løsner de sig og tager de første små svømmeture, når blommesækken er ved at være opbrugt. Forældrenes beskyttertrang er stadig stor, så de farer hurtigt efter ungerne, suger dem ind i munden og spytter dem tilbage på substratet. Opgaven bliver hurtigt uoverskuelig, når tilstrækkeligt mange unger løsner sig. Ungerne formår da at sprede sig rundt i akvariet. Når ungerne har forladt gydestedet, ophører forældrefiskenes interesse for ungerne, der nu må klare sig på egen hånd. Scalareunger er meget små, ca. 3-4 mm, når de bliver fritsvømmende. De kan den første tid fodres med infusorier eller andet meget småt foder. Egnet foder kan være egen fremstillet infusoriekultur, Liquifry No. 1 eller NobilFluid. Efter nogle dage har ungerne en størrelse, så de kan æde nyklækket artemia eller knust flagefoder. Ungerne har de første ca. 3 uger ”almindelig” fiskefacon. Derefter begynder de forlængede gat- og rygfinner at vokse frem. Efter yderligere ca. 3 uger er de letgenkendelige som scalarer.

Antal unger
100 - 500

bimer — 29. marts 2011, 15:33

hvis det er første gang de lægger æg, vil de formentlig spise dem. Det gør forældrene de første gange.
Du kan eventuelt tage æggene over i et andet akvarium, med cirkulation og eventuelt atamon i vandet.
Ja, der er noget med at jo varmere vandet er, jo hurtigere vokser (klækker) dine fisk, men risikoen for at de går til er også større, så det er noget man skal overveje.

Mine scalare har endnu ikke lagt æg uden at spise dem bagefter, og de har været i gang 5-6 gange efterhånden. 2 af gangene har jeg selv fjernet æg, men der har de skimlede..

jery — 29. marts 2011, 17:27

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Andre fisk' til 'Akvariesiden.dk - Cichlider' af jery

jeppekp — 29. marts 2011, 17:41

Mange tak!😀
jeg har lige flyttet æggene til et andet akvarie for en time siden. Der er nu kun ca. 10 æg tilbage:(. jeg tvivler meget på at der kommer noget ud af det... men det er altid et forsøg værd...- jeg krydser fingre!*doh*
Tak for jeres hjælp!🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.