530L tåget vand

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

AllanKr — 20. marts 2011, 18:48

Hejsa

Jeg har nu for små 2-3 mdr siden omlagt mit 530l og fået en baggrundmed filter i.
Problemet er at for små 14 dage siden blev vandet tåget, det har heletiden stået krystal klart.
Kigger man nærmere på vandet er det FYLDT med små hvide dyr, som man kan se også kravler på glasset, det er små aflange gennemsigtige dyr.
Jeg har fulgt råd fra Unimati Ole og har et 1100l powerhead liggende bag baggrunden.
Få dage efter vandskift gæller fiskene en del, jeg aner simpelthen ikke hvad der kan være galt, har nogle af jer haft dette problem ?.
Jeg er næsten sikker på det ikke skyldes et nyopstarts problem.
Derudover er der kommet en betragtelig blanding af brune/grønne alger på min baggrund, og der er lys på ca 9 timer om dagen.

Håber nogle kan hjælpe mig til hvad der kan være galt her

Mvh
Allan

lindgren87 — 20. marts 2011, 19:44

Hmm. Dyr ?
Er du sikker på det ikke bare er "svæv" (skidt som pumpen suger igennem filteret)
Har du filtervat indbygget i filteret ?

Små dyr har jeg aldrig hørt om ?

Mvh.

lindgren87 — 20. marts 2011, 19:49

Hov, det med dine fisk "gæller"

*Har du ilt til akvariet? enten via luftpumpe, eller brydes overfladevandet af pumpen ?
*Suplerer du med varmt vand under vandskifte ?
*Hvor lang tid imellem vandskifte ?
*Din temperatur ?

Algerne kan vist aldrig helt undgå's. Men kan holdes nede med de rigtige fisk. (Ancistrus'er eller andre maller)

AllanKr — 20. marts 2011, 21:00

Jeg har ilt ja jeg har 2 powerheads 1 til baggrunds filtret og et der bare bryder overfladen.
Fiskene står HELT stille i vandet nogle nede på bunden og andre helt oppe i overfladen, jeg skiftede 1/3 vand i fredags, det livede dem også op, men ja det er dyr for man kan se de sidder på ruden MEGET små og kravler...det lyder meget underligt ja.
i Rummet med powerballs bag min baggrund er der FYLDT med skidt, skidt som slet ik bundfælder med ligger i toppen af bioboldene.

AllanKr — 20. marts 2011, 21:00

Jeg skifter vand hver Søndag på akvariet.
Det er helt koldt vand jeg tager fra hanen, det har jeg gjort i alle årene jeg har haft akvarie.
Min temperatur ligger pt på 26 grader

lindgren87 — 20. marts 2011, 21:54

Hmm,
Har du målt vandværdierne ?
Slam i filteret...?

Hvor mange fisk?
Fodrer du kraftigt ?
Hvis fiskene står og "gæller" som du sagde. Så kunne det godt lyde som om dine vandværdier er skæve
Hvis de er det.
Så ville JEG stop fodringen et par dage og så skift vand hver anden dag.
Evt. fange slammet op fra filteret (kun det øverste da det jo er deri bakteriekulturen sidder) med et net.

AllanKr — 20. marts 2011, 23:03

Jamen hele mit filter sidder i baggrunden og er delt op i 3 felter, Biobolde, filtervat, og rent vand.
Det helt nederste slam kan jeg umuligt få op pga dybden i akvariet og at det er biobolde, nu har jeg smidt 2 ilt sten i vandet og se hvad der sker...det er sgu lidt øv 🙁

Unimati — 20. marts 2011, 23:18

Det tågede vand er infusorier. De små dyr på glasset er sandsynligvis hydra. De kommer oftest af overfodring, eller manglende vandskifte.

Infusorierne kan du tage med UV, eller ved at stoppe fodringen i en uges tid. Hydra er jeg ikke helt klar over, hvordan du fjerner, men de gør ingen skade. Mange fisk spiser dem, men det er jo ikke sikkert, at dine gider 😉

Infusorier er encellede dyr, og det er min egen teori, at de faktisk forbruger ret meget af ilten i vandet. Nogle gange står fiskene og gisper, når man er ramt af dem.

Du skal nok kigge på mængden og hvilket foder, du bruger, hvis du skifter 1/3 del af vandet hver søndag.

Det hvide i bioelementerne mener jeg ikke, at jeg har hørt om før, men uanset hvad, så halvér din fodring (drop frost, hvis du bruger det), skift 1/3 del af vandet om ugen, så skal naturen nok få dit akvarie på ret køl igen 😉

Unimati — 20. marts 2011, 23:22

Hov.... tjek lige, at dit filtermateriale går fra bunden og helt op over vandspejlet bag baggrunden. 5-10 mm frit vand mellem materialet og vandspejlet er nok til, at filteret ikke fungerer optimalt, hvis det ikke har kørt i godt et år eller længere 😉

AllanKr — 22. marts 2011, 13:30

Det går et godt stykke op OVER vandspejlet og er stoppet rigtig godt, vattet er heller ik beskidt overhovedet.
De 2 iltsten jeg smed i har gjort at fiskene overhovedet ik gæller mere, og de er også meget mere aktive nu.
Men det hvide er der stadig 🙁

AllanKr — 31. marts 2011, 02:36

Jeg har stadig disse små hvide risligende dyr, de ligner næsten de der små tordendyr der er nårå det er meget varmt, de kravler rundt indvendigt på glasset, og der er mange, jeg har forsøøgt med kobber og et 9v batteri, men det er de lige glade med.
3-4 dage efter 40% vandskift står mine fisk bare helt stille i vandet de "gæller" ikke men noget gør vandet så de ik trives.

Nogle her der har nogle råd ???

Desperat MEGET 🙁

zortex — 31. marts 2011, 11:51

Mener at Elund vist har haft samme problem.
Mener noget loppe middel (mener det var til katte ) løste problemet.( ellers husker jeg pæænt galt)

Mettisha — 31. marts 2011, 12:49

http://en.allexperts.com/q/Freshwater-Aquarium-3216/white-bugs-tank.htm

På engelsk, men vedkommende har samme problem som dig.

Kunne være du skulle slamsuge bunden og ikke fodre i nogle dage.

Unimati — 31. marts 2011, 13:21

Ja, det lyder som muslingekrebs. Lasse gennemgik det lidt i den her tråd (der er link til billede af dem også):

http://unimati.forumotion.com/t274-muslingekrebs

AllanKr — 31. marts 2011, 15:26

Når jeg ser de billeder der ligner det ik dem jeg har, jeg tor mine er for små til at de kan fotograferes.
Mne nu er der 2 råd, Flubenol som er ormekur til katte, eller bare at støvsuge bunde, hvad anbefales ? jeg ser også et råd der omhandler loppemiddel ???

HELP 🙂

AllanKr — 31. marts 2011, 15:43

NÅ jeg tror det lykkedes at få et par billeder, jeg har MILLIARDER af de kræ, også i rummet med mit powerhead hvor det rene vand skal være der er det levende, ret uhyggeligt faktisk.
Det skal lige siges jeg har haft en UV "Green Killing Machine" i baljen i 4 dage UDEN resultat, så de er ligeglade med UV






Håber i kan se omfanget af problemet lidt tydligere her, der er også lige et billede af Bioballs

zortex — 31. marts 2011, 21:16

#15
Det kan også være det var "Flubenol som er ormekur til katte" han Brugte.
hæng mig ikke op på det 😉

AllanKr — 31. marts 2011, 23:08

Ok ved man doseringen ? jeg har ormekur til kat men det hedder ikke Flubenol men MILBENAX
MOn den kan bruges ? og den er i pille form, den æder mine fisk vel 🙂

AllanKr — 31. marts 2011, 23:16

I det andet inlæg fra Unimati er det Loppekur Program Vet til hund....jeg er forvirret nu

AllanKr — 3. april 2011, 19:45

Det er resten af folkene herindemåske også ?

AllanKr — 5. april 2011, 16:29

jeg går ud fra ingen i denne tråd kan hjælpe mig af med mit problem 🙁

UA82 — 6. april 2011, 19:36

Det ser sku mærkeligt ud. Jeg har aldrig set det før. Har du nogen ide til hvordan det er kommet??

malawicarsten — 6. april 2011, 22:00

Hvad er dine amoniak,nitrit og nitrat niveauer ?

lindgren87 — 6. april 2011, 22:01

Hey AllanKr:

Nu har jeg siddet og surfet en del rundt på nettet for at finde svar.
Ummiddelbart ved jeg ikke hvad det er, men har fundet en artikkel som jeg synes lyder lidt ligesom dine symptoner

Det er vist ikke noget man lige slipper af med fra den ene dag til den anden.
Men du kan bruge:
Program Vet - som er et loppemiddel til hunde og katte, og som kan fås på apoteket.

Du kan læse artiklen her og selv vurdere om det kunne være det:
http://www.malleforum.dk/sm-dyr-i-akvariet-men-hvilke_topic585.html

Håber det kan bruges og det kan løse dit problem - på sigt! 🙂

Mvh.

AlexSakke — 6. april 2011, 22:40

#13
"And don't overfeed-I usually recommend once a day, what the fish will eat in 5 minutes. Scoop out any leftovers."

Hvad? i løbet af 5 min.??? Det var godt nok et "godt" råd

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.