Salg af Malawi ?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
nimmer — 24. februar 2011, 17:13
Har i den seneste uge været rundt i div akvarie forretninger i stor kbh og må sige jeg blevet noget overrasket 😮. er der bare ikk salg i vores malawier længere eller hva sker der ? synes udvalget er svundet meget ind hvis man ka sige det på en pæn måde 😉
nogen der har en forklaring?
mvh kim
muzzle — 24. februar 2011, 18:14
opeka — 24. februar 2011, 18:42
Eller beskrive hvilke arter du leder efter???
Oscar — 24. februar 2011, 19:01
Jensen_jr — 24. februar 2011, 19:32
Og der er da osse altid en helt pæn sjat til salg hos private , bl.a her på siden, og kvaliteten behøver ikke nødvendigvis at være ringere fordi det ikke lige er en forretning der har den pågældende fisk til salg.
Feks. har jeg fundet de flotteste christyer jeg har set/haft hos en privat, ligeledes , har jeg fundet en herrefin flok tropheus i super kvali hos en privat.
Så som den kloge gamle mand sagde engang(har jeg fået fortalt) "Søg og du skal finde"
nimmer — 24. februar 2011, 19:32
Tror jeg vil prøve neonfisken ell. malawi amager her en af dagene, har før handlet ved tim så ved han har et pænt udvalg, ville bare prøve de andre nu jeg var i nærheden
.
opeka: var på jagt efter lidt c. afra white top - likoma island, saulosi hanner og evt lidt røde zebra hunner .
mvh kim
KimJ — 24. februar 2011, 19:44
Nu er det jo Kbh der tales om;)
Der er ingen tvivl om, at hvis man sammenligner nutidens udvalg med det der var at finde i "Malawi guldalderen" (2004-2008), hvor CC og Flyvefisken kappedes om at tage importer direkte fra søen hjem med korte mellemrum, og hvor der ofte optrådte nyheder på det danske marked, er der sket en væsentlig tilbagegang.
Hvad dette skyldes, kan der gives mange forklaringer på (og det bliver der også, så jeg skal afstå her), men træls er det jo for de som gerne vil dyrke denne del af hobbyen.
Jensen_jr — 24. februar 2011, 20:36
nimmer — 24. februar 2011, 22:23
ha en dejlig aften folkens
kim
Jensen_jr — 25. februar 2011, 12:43
voodooand — 25. februar 2011, 13:00
men synd du ikke var forbi malawi-amager der er ikke nogen tvivl om at der finder du det største udvalg for tiden og husk hvis det er lang tid siden du har været der at han er flyttet fra elbagade..🙂
ajo — 25. februar 2011, 13:51
Mvh Anders
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.