nyt 300L indrettet/200L omlagt

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

c sørensen — 22. februar 2011, 21:09

Så fik jeg mit nye 300L hjem - hele dagen igår gik med at få vasket grus, taget vand fra alle de andre akvarier, flyttet planter og sten derover, fyldt vand helt op, startet powerhead osv. osv. - lukket 2x 54L akvarier ned, puttet filtrene derfra ned bag hmf-filteret i det nye (til indkøring), lavet lidt om i mit 200L, hvorfra fiskene var flyttet over i det nye 300L. Guppyerne blev flyttet fra 54L til 200L. Så total omlægning HELE dagen!!! Nu står et 54L helt tomt og et 54L med nærmest 1 mill. RCS, som alle skal fanges og sælges - eller til forhandler (skal bare lige tage mig sammen til det......). Men ellers er alle fisk flyttet til deres nye hjem. Der mangler lige en enkelt plante (vallesneria) i 200L, tror jeg nok. Og så håber jeg, det er på plads.

I mt 300L skal der lige suppleres op med fisk - scalarer og neon. Men ellers ser det nu ud som følgende

akvariet er Akvastabil century bow 300L med hmf filter, eheim powerhead 600, 2 x T5 rør, indvendig baggrund
sydamerkansk med følgende (ved godt, nogle planter afviger fra det sydamerikanske):
scalarer
1.2 apistogramma aggassizii
alm. neon
kejsertetra
endlers guppyer
1 ancistrus han
amanorejer
anentome helena snegle
ikke afgjort, om der skal nogle cory'er i

Mit gamle 200L er blevet omlagt som følgende:

Akvariet er et Akvastabil med sølvramme, dobbeltarmatur med powerglo og aqua glo, eheim prof. 2324 spandpumpe
indeholder følgende fisk - primært ungefødende tandkarper:
guppyer
apistogramma hongsloi par
sejlfinnemolly hunner - 2 stk. 1 gammel og 1 yngre
heterandria formosaer
corydoras sterbai
1 ancistrus hun
amanorejer
anentome helena snegle

Alt er rokeret rundt, intet nyt er købt andet end akvariet med pumpe og varmelegme (300L). Til gengæld har jeg en del RCS til overs - en del er flyttet til 15L kampfisk, hvor jeg tidligere har haft mandarinrejer (kun 1 tilbage, de andre døde af alderdom). Jeg vil ikke have RCS i andet end 15L. Er træt af at have dem OVERALT! Amanorejen er absolut min ynglingsreje!! 😉

Jeg lukker det ene 54L ned til ekstra brug, det andet ryger ud - eller til nogen, som vil reparere det. Det havde et par ridser, som viste sig at være revner, der løb. Glasset må have været "skørt", eftersom der opstod flere rundt omkring.

Det er muligt, der bliver rokeret lidt rundt, hvis jeg finder ud af, noget ikke er helt, som jeg vil have det. I 300L har jeg ikke brugt min sædvanlige "stil" med at lave en "sti" ind bagtil (i en trekant fortil). Men nu må vi se, om det bliver, som det er nu. Har ikke helt kunnet beslutte mig for, om der er lige mange kæmpevallesneria nok foran filtret. Men scalarerne er glade for dem.

Fik bare lige lyst til at vise det frem.

c sørensen — 22. februar 2011, 23:01

jeg kan godt se, at billedkvaliteten ikke er for god - særligt på det øverste. Men der stod et par 54L i vejen.... *rødmer*

AquaFanatic — 23. februar 2011, 00:40

Synes 200L ser rigtig godt ud, der imod synes jeg 300L ser "for" kunstig ud pga. baggrunden.
Men prøv lige st smide nogle flere billeder på hvis du mener det er billedekavliteten

c sørensen — 23. februar 2011, 08:52

sjovt med kunstigt, eftersom baggrunden er indvendig baggrund i 300L og udvendig (som plejer at se kunstig ud) på 200L.
Men de 54L står og spejler sig i det 300L i billedet, så derfor er det svært med et ordentligt billede. Jeg skal have dem tømt idag, så prøver jeg med et nyt billede. Skal jo også lige huske på, at planterne skal vokse til i 300L, eftersom de er nyplantede.

Bruger #481091 — 23. februar 2011, 08:59

Nå sådanne billeder skal tages, er det faktisk en rigtigt god ide at gøre det i et helt mørkt rum, så man undgå genskær fra alt muligt andet lys, og mon ike de andre akvarie kan undvære lys de 10 minutter det tager "højest" at tage sådanne et billede

Mvh.

Peter
Spørg ikke hvad dit akvarium kan gøre for dig, men hvad du kan gøre for dit akvarium

titrania — 23. februar 2011, 09:02

Jeg synes det ser godt ud, og bliver helt misundelig på dig 🙂 *vil også have mange store akvarier* 😀

c sørensen — 23. februar 2011, 09:03

Jeg prøvede faktisk med helt slukket lys, men synes ikke at få ordentligt lys på. Problemet er ikke lys fra de små akvarier, de er slukkede og lukket. Problemet er, at de står i vejen, så jeg har svært ved at komme ordentligt til at tage et billede, uden at de er i vejen.

#3 Jeg skal lige sige, at jeg er ikke til helt tæt beplantede planteakvarier - de er helt sikkert flotte, men jeg er mere til sten og til at kunne se alle fiskene. Fiskene skal kunne gemme sig og der skal bruges tid på at undersøge her og der og ikke bare overskue det hele på en gang. Men de skal ikke forsvinde bag et helt fyldt akvarie med planter. Og jeg har en svaghed for sten..........

c sørensen — 23. februar 2011, 09:13

#6 jo større jo nemmere at passe!! 😎
Men jeg tænkte nu lidt, om det blev for meget med 2 større akvarier i stuen - har tidligere haft de 2 x 54L og 200L i stuen, og de andre i andre rum. Men nu står de der - både 300L og 200L, og det ser da meget godt ud, også selv det ene er med sølvramme. Men ser nu meget godt ud, nu hvor guppyerne er i hele akvariet i stedet for kun i overfladen, som da de kom i.

Bruger #481091 — 23. februar 2011, 09:30

Så længe ens modpart er med på det, så det bare med at få alle de akvarier ind i stuen man kan 😉
For i akvaristens øjne ser det bare godt ud, med masser af akvarier

Jeg har et 250 og et 200 liters lige ved siden af hinanden, her vil jeg dog gerne selv skifte 200 literen ud med endnu en 250 liters så det hele ser mere ens ud.

Her fra da de lige kom ind i stuen, og hobbyen genopblomstret hos mig
http://photoshowoff.dk/imgs/show.php?id=10766&height=734&hash=4ce4bb8fe4914cc26b0754dbfce90525&.jpg

Mvh.

Peter
Spørg ikke hvad dit akvarium kan gøre for dig, men hvad du kan gøre for dit akvarium

titrania — 23. februar 2011, 17:50

¤8 Jo jeg ved 😉 Har et på ca 120L, det kører mere eller mindre af sig selv 😛

¤9 Kan godt forstå du vil have et der gør det mere ens.

Suk, hvis ens kæreste ellers var med i hobbyen... *drømme* ;D

chilip — 23. februar 2011, 17:56

#9 Så er der dem af os, hvor kæresten er ens med-part. 😉

Citat fra forrige uge: "Hvis vi også skal have akvarie i stuen, så vil jeg 20 gange hellere have et kæmpestort, fremfor noget småt..."

Så lige nu er det opsatte 160l kun en prøveopsætning. Så går vi i mellemtiden og funderer over om det skal være 350l eller 530l der skal afløse det. 😉

titrania — 23. februar 2011, 18:01

Eeeej Chilip, du vil bare gøre mig misundelig, vil du ik?! 😀

c sørensen — 24. februar 2011, 10:08

#9 Det ser da rigtig godt ud med 2 sat op ved siden af hinanden. Kan godt li dit underlag.

Her i huset er det primært mig, der har hobbyen - de andre kigger bare. Det vil så sige, at børnene har deres eget akvarie, som de kigger på - jeg passer det!!! *doh*. Men de er med til at skylle grus, fange fisk osv. Og idag skal de fange 200+ RCS rejer 😛:P:P

Manden sætter sig ind i tingene - kan en del fiske arter efterhånden og ved, hvor tit man skifter vand osv. osv. Han har også kigget på akvarier og køber også til mig, hvis jeg mangler noget. Men passer dem ikke!!!!! 😉
Men det var til gengæld også manden, der ikke ville have, at mit 200L i stuen blev lukket, da det nye kom op! Han ville have, at guppyerne skulle være deri. Han mener, at guppyer er den sjoveste fisk at kigge på. Så det kan jo ikke være fordi, han synes, det er helt tåbeligt.......................................... Han mener også, den dag, hvor væggen mellem køkken og stue er omdannet til akvarie... 😛

Jeg fik ændret en lille smule igår i 300L - hævet rodden lidt med kæmpeanubias på. Det løfter den lidt højere op, det ser meget godt ud. Prøvede at tage nye billeder. Men har lidt problemer med kameraer og blitz/lys. Så det skal jeg lige finde ud af. Men prøver så at lægge et nyt billede op.
Fik også sat 10 neon mere i, nu er der 20 - og købt endnu en scalare. Så nu er de 3 scalarer, der skal en mere i, men eftersom jeg "håndplukker" dem, så tager det tid at finde den helt rigtige - og så gerne en hun. Så de skal studeres godt. Lige nu er der 1.2 scalarer - 1 koi, 1 alm., 1 marmor.

Bruger #481091 — 24. februar 2011, 10:14

Nu ved jeg ikke hvad kamera du bruger, men er der et indstillingshjul på, med forskellige logoer for div. skal du se om der ikke findes en der bare hedder P, den gøre det samme som den grønne firkant, dog uden blitz

Mvh.

Peter
Spørg ikke hvad dit akvarium kan gøre for dig, men hvad du kan gøre for dit akvarium

Bruger #784120 — 24. februar 2011, 14:20

Det ser sku bare godt ud Challotte!
Gid jeg måtte få så stor akvarier! 😛

c sørensen — 25. februar 2011, 10:26

#14 Det er et Sony, rimeligt nyt, så det er nok et spørgsmål om, at "brugeren! sætter sig ind i funktionerne!! 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.