Sugmaller

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Wienberg — 2. februar 2011, 12:23

Hejsa.

Hvor mange sugmaller anbefaller I til et 200L akvarie. Og måske hvilken slags ?

Mvh Wienberg 🙂

jery — 2. februar 2011, 12:28

#1: der er mange muligheder - hvad har du lyst til? Lidt skrappe gadedrenge, nogle let-ynglende, nogle der er lidt mere fremme om dagen? - osv.
Hvordan er akvariet indrettet? Nogle af L-mallerne kræver træstof til fordøjelsen, dette klares lettest med en rod.

zune — 2. februar 2011, 12:44

jeg er lige med på en lytter, hvilke L-maller er så som du beskriver, Lidt skrappe gadedrenge, nogle let-ynglende, nogle der er lidt mere fremme om dagen? - osv.

og findes der et online samlet opslagsværk.. da vi har et par maller som vi ikke helt ved hvad er for nogen

jery — 2. februar 2011, 12:48

#3: www.planetcatfish.com

Wienberg — 2. februar 2011, 17:42

Jeg kunne da godt tænke mig nogle der er lidt fremme.
Regner med at købe en trærod, som skal hænge ned i akvariet ved hjælp af en gardinstang 😀
Lige nu er der 1 lavasten og 3 hvide luft sten.

Bruger #968798 — 2. februar 2011, 19:25

Hvorfor køber du ikke nogle store plasticstrips og bruger den i stedet for en gardinstang, så kan roden hænge ned fra sprossen i midten at baljen. det gjorde vi i vores 250l akvarie, det ser hammer godt ud:D

Wienberg — 2. februar 2011, 19:31

Nårh ja *rødmer* rigtig god ide 🙂

famkold — 3. marts 2011, 02:19

Maller er bunddyr så skal roden ikke ligge på bunden ???*uhh*

natteheks — 3. marts 2011, 06:01

ikke nødvendigvis. Mine tager sig gerne en tur op i de øvre luftlag. Specielt hvis der er noget spændende at komme efter.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.