udskiftninf af bundsten

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

fredenico — 26. januar 2011, 19:35

Jeg har et ca 25 l akvarium, men synes der er meget snavs mellem bundstenene. Jeg skifter 1/3 af vandet en gang om ugen, men det er ikke ret meget i et lille akvarium og jeg kan ikke "nå" at få al skidtet med. Kan jeg fylde flere sten oveni de gamle eller kan jeg tage alt ud af akvarium og rense stenene? hvad gør jeg med fiskene imens? Jeg har ca 7 guppier, en sugemalle, en kuliål, en pansermalle, 3 helena snegle og 2 orange platy. Tænker om det er nødvendigt med al den "rengøring" da jeg alligevel har en del fisk og snegle der ordner bunden. Hvad siger i mere erfarne?

Jeg er ny her på siden, så bær over med mig.

mvh
Fredenico

ninkaen — 26. januar 2011, 19:45

Der er alt for mange fisk i akvariet, og derfor kommer kan meget skidt på bunden. Det er lort, og det er der INGEN fisk der spiser. Så ud med nogle fisk.

Men velkommen til siden 🙂

Jesper Green — 26. januar 2011, 19:51

Sugemaller egner sig ikke til så lidt plads.
Pansermaller egner sig ikke til så lidt plads og er stimefisk så bør gå min 5-6 stykker sammen.
Kuhli ål egner sig ikke til så lidt plads. (min 40 liter)
Platy egner sig ikke til så lidt plads (min 40 liter)

Du burde vist ha læst lidt om fiskene FØR du købte dem.
Hvis en forhandler har "hjulpet" dig, så ville jeg aldrig handle ved den person igen.

Fiske gør ikke rent, det er kun dig som gør det!

fredenico — 2. februar 2011, 21:10

Jamen dog !! I forstår da at skræmme nye personer væk fra siden.. Jeg tror bare jeg henvender mig andet steds, det var jo bestemt ikke positiv kritik jeg fik her.
Tak for hjælpen og prøv at være en smule positive ved de næste "gæster".
😉😉😉😉

jacob — 2. februar 2011, 21:23

Du har ret i du ikke fik positiv kritik. Jeg er dog sikker på at rådene er velmente og "kommer lige fra hjertet" Jeg er også sikker at på at du vil få de samme råd på alle andre akvariefora. For din egen skyld (og ikke mindst fiskenes), så synes jeg du skal få reduceret bestanden. Alternativt købe et større akvarium 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.