Mit Akvarium - Færdige Resultat!
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Dres — 31. oktober 2010, 22:45
Så fik jeg endelig mit akvarium op og kører ordentligt. Ja det gik ikke så godt sidste gang, jeg havde glemt at give planterne gødning, så de begyndte at rådne helt. Jeg har så nu renset hele akvariet og udskiftet sandet til noget utrolig smukt diamant skindende sand. Jeg er begyndt at skrive ned hver gang jeg har foretaget ændringer i akvariet så som præcis hvor meget gødning, foder, vand jeg har tilsat vandet. Så det hele tiden kører perfekt.. Det skulle jeg måske have gjort fra starten, men jeg var jo nybegynder 😉
Nå jo. Så har jeg også 5 Scalarer og en Sugemalle som ser ud til at trives rigtig godt i akvariet 🙂
Nå men her er et par billeder af det endelige resultat.
Hvad synes i?
paulsen — 31. oktober 2010, 22:54
Men på den anden side, så synes jeg det ser lidt småt ud til scalarer? Hvad er størrelsen på det? 🙂
Dres — 31. oktober 2010, 22:56
Hvad mener du med for småt? de er jo kun 5 🙂
Akvariets størrelse er på 75 liter.
Patrick M — 31. oktober 2010, 23:01
Jeg er selv rimelig ny inden for akvarie hobby´en. Og jeg er blevet fortaldt, at mit 130L akvarie et for lille til et par Scalare, så tror helt sikkert det her er for lille til 5. Og der er hellerikke så meget de kan gemme sig bagved(Høje planter, en rod der står på højkant, eller lignende) Så de har ikke mulighed for at "gemme" sig hvis de føler sig truet.
Dres — 31. oktober 2010, 23:04
Ej det jeg squ da ked af at hører, det var jeg slet ikke klar over jeg havde fået fortalt noget helt andet af dyrehandleren. .. så må jeg tilbage til dyrehandleren med dem så. Fandens. de ellers så smukke : /
natteheks — 31. oktober 2010, 23:16
Dres — 31. oktober 2010, 23:23
Hold da kæft, det kan jeg godt se jeg ikke har plads til *skeptisk*
Og mange tak, det glæder mig meget 🙂
Sølz — 31. oktober 2010, 23:27
Trist med de dyrehandlere, der giver forkerte oplysninger:(🙁.
Og ja, det er rigtigt - dit akvarium er alt for lille til scalarer.🙁
Når det så er sagt, så synes jeg, at dit akvarium præsenterer sig rigtig flot. 🙂😉
Jeg vil dog anbefale dig at flytte planten i hø. bagerste hjørne noget mere ud i akvariet, da den ellers ikke kan brede sig - og så vidt jeg kan se, så er det en af den slags, som bliver ganske ganske stor:| (måske for stor til 75 liter, man lad tiden vise dette)
Dine stængelplanter foran pumpen ville jeg også give noget mere plads mellem hver enkelt plante; lige nu ser det skidegodt ud, når de står sådan samlet i en klump, men når de først begynder at vokse, så er der ikke plads til, at de kan være der for hinanden.
viggo0 — 31. oktober 2010, 23:29
Desværre kan man ikke stole på alle dyrehandlere, scalara bliver helt sikkert for store til dit akvarie meget snart. Hvad med nogle dværgchlider fra sydamerika eller østafrika? fx. en trio/et par af en af de følgende typer: Apistogrammer, boliviansk sommerfuglecichlider, kribensis (eller kribensis lign. arter), lille mundruger eller andet.
Husk at du ikke skal stole på dyrehandlere, medmindre du ved nok til ligesom at kunne verificere at du kan stole på dem 😉 - tjek fiskene inden du køber dem i butikken og vær' sikker på at de kan gå med hvad du i forevejen har/har tænkt dig i akvariet.
Dres — 31. oktober 2010, 23:36
Okay, Jeg vil prøve at gøre som du siger og så med tiden se om den hjørneplante bliver for stor til akvariet. 🙂
Godt du lige sagde det 🙂
Steffen J — 1. november 2010, 07:59
Jesper Green — 2. november 2010, 17:21
devilcricket — 2. november 2010, 19:07
pluttipigen — 2. november 2010, 20:11
eller nogle dværg chiclider hvis du gerne vil holde dig til den familie 🙂
ENVY — 2. november 2010, 22:20
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.