Er der mon yngel på vej ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

bimer — 26. oktober 2010, 12:56

Mine Geophagus Iporangensis jordspisere har gravet en del huller under rødderne, og gemmer sig dernede.
I går så jeg så 2 af dem, hvor de jagtede hinandens haler, og "dansede" rundt om hinanden, hvorefter de tog fat i hinandens munde, og hang fast. så lidt sjovt ud. Som om de kyssede..
De blev vildt farverige, og utrolig flotte at se på..

Så går og tænker om der måske kommer lidt yngel snart.. hvad tror I ?

De begyndte kort tid efter jeg havde lavet koldt vandskifte 🙂

Bruger #593897 — 26. oktober 2010, 13:35

Jeg har aldrig selv haft G. iporagenesis, men det kunne bestemt godt lyde som om, det er de planer de har. 🙂 Det er jo mundrugere, som graver gruber. Måske kender du siden allerede, men der står lidt om deres yngleadfærd her: http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Geophagus&species=iporangensis

bimer — 26. oktober 2010, 13:51

#2: Yes, læste godt hvad der stod på den hjemmeside.. Også derfor jeg tror de har gang i noget 🙂
Jeg har fået oprettet arten under artsbeskrivelser her på siden, da de ikke var der. Jeg er vidst også komme til at love nogen ordenlige billeder samt en arts beskrivelse.

De begyndte at grave i søndags, så er lidt spændt på om der kommer noget her i løbet af ugen.
I går da jeg fodrede med røde myggelarver, var der en af fiskene der blev i sit skjul. Kom ikke frem. Så måske den bare prøver at beskytte eventuelt yngel ?

Muski — 26. oktober 2010, 14:18

det er da spændende, vi må høre nyt fra barselsstuen - husk at lægge fotos ind, både af forældre og de små 😀

bimer — 26. oktober 2010, 14:33

der kommer fotos så snart der sker noget 🙂

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.