drægtig dværgbotia (dværg smerling) vist nok drægtig

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

joensson — 20. oktober 2010, 13:13

hmm... jeg tror jeg har en drægtig dværgsmerling gåeede i selskabs akvariet. Selvom der er godt med skjulesteder, tror jeg næppe ynglen har mange chancer for overlevelse. Spørgsmålet er om man overhovedet kan finde æggene, og om det overhovedet kan give resultat at isolere den i et akvarie for sig selv.

Nogen der har nogle erfaringer med smerlinger og yngel ?

Hugo — 20. oktober 2010, 16:50

Det er helt sikkert at du ikke har en drægtig dværgsmerling!
De lægger nemlig æg, og skal have ganske bestemte forhold for at gøre dette:)

joensson — 20. oktober 2010, 23:59

tjoo - det kan du så sige, men den ser godt nok ud til at være det - og det kan den jo sagtens være uden nødvendigvis at æggene bliver til noget.. Vandværdier osv matcher fint med artsbeskrivelsen, men den fortæller jo ikke rigtigt noget om hvordan omgivelserne skal være for at den også smider nogle befrugtede æg.

joensson — 21. oktober 2010, 00:02

Når jeg skriver drægtig, så ved jeg godt den ikke føder levende unger, men den er godt tyk og de andre vimser omkring den ligesom pansermaller når de først går i gang.

jacob — 21. oktober 2010, 07:51

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Andre fisk' til 'Akvariesiden.dk - Karpefisk' af jacob

jery — 21. oktober 2010, 07:59

#3: den vil i givet fald ikke "smide nogle befrugtede æg".

joensson — 22. oktober 2010, 20:11

Jery - jeg er helt med, men næste spørgsmål er så, hvad er det for omgivelser de kræver for at de trives godt nok til at de yngler. Jeg kan jo se på diverse beskrivelser at det er lykkedes at fremavle i fangeskab, men jeg kan ikke rigtigt se hvilke betingelser der er optimale.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.