Lysstofarmatur Til 325 liters
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
PJeppesen — 29. september 2010, 19:56
Jeg har et 325 liters akvarium jeg skal have lys til, der skal kun gå labyrintfisk i så lyset skal være medium. er et rør på 36W så ikke nok?.
ebbek — 29. september 2010, 20:04
Synes godt nok mit er mørkt hvis jeg kun har det ene tændt...
Men det er jo smag og behag ikke sandt.
PJeppesen — 30. september 2010, 02:40
Oki det er stort set kun er guramier der skal gå der i, og de skal bruge medium belysning så jeg var bare i tvivl om det ville blive for kraftigt til dem med to. Men tak for hjælpen 😉.
Vis der er andre der ved noget om det så skriv bare 🙂.
Bølle Bob — 30. september 2010, 08:21
PJeppesen — 30. september 2010, 13:38
Jeg tror jeg må købe et armatur hvor der er 2x36w i, så må jeg bare slukke for den ene vis det er 😉.
milang — 30. september 2010, 13:43
jeg har selv 2x36w til 325l - det bagerste er for planternes skyld, det forreste for min skyld (klare farver), synes ikke det er for lyst, men nogle kan jo godt lide et helt tilgroet akvarie med grønligt vand - sådan er det jo med smag og behag:P
PJeppesen — 1. oktober 2010, 04:36
Jeg har købt 2x36w men har slukket for den ene af rørene da jeg syndes det ellers er at for kraftigt, så jeg har kun den bagerste tændt så er der også ligt penge at spare på lyset 😀.
Med mange tak for hjælpen alle sammen 🙂.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.