hjælp til stimefisk

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ipsen — 22. september 2010, 19:30

hej herinde.
jeg er i gang med at starte et 900 liter akv. op. det skal være et sydamirika-akv.
jeg skal have scalare og sikkert også ellioti i akv,
nu til mit spørgsmål: hvilke stimefisk kan jeg have i akvariet, som er en stime "hele"tiden, og ikke kun når de bliver forskrækket.
har hørt at rødnæser gør det, men er der også andre??????

mvh. martin

Bruger #971132 — 22. september 2010, 20:23

Rødnæser er den stimefisk jeg har bedst erfaring med. De stimer stort set hele tiden og er desuden meget flotte i farverne Kilepletbarben stimer også flot næsten hele tiden, men denne er desværre ikke sydamerikansk. Jeg ville selv foretrække rødnæser 🙂

ipsen — 24. september 2010, 20:09

er det virkelig kun rødnæser (fra syd amerika) der stimer uden at de føler sig truet????

Midtjylland — 24. september 2010, 20:45

Citrontetra, Hyphessobrycon Pulchripinnis, skulle også være en rigtig god stimer, men de fleste sværger nu til rødnæser. 🙂

http://www.google.dk/search?sourceid=navclient&aq=hts&oq=&hl=da&ie=UTF-8&rlz=1T4ASUS_da___DK343&q=Hyphessobrycon+Pulchripinnis

Midtjylland — 24. september 2010, 21:43

Thayeria boehlkei, vinkeltetra,

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.




,kunne måske også være en mulighed.

ipsen — 25. september 2010, 19:24

hmmm.
det ville jo være perfekt med nogle fisk der er ferverige.

furius — 25. september 2010, 19:50

Ja rødnæserne stimer, men det synes jeg nu alle mine tetraer gør.
Kan nævne jeg har fantomer, blødende hjerte, kobber tetra og fantomer..

Så vil man have nogen som synes lidt mere i et 900 L, kan jeg anbefale de blødendehjerter..

c sørensen — 25. september 2010, 19:51

Kileplet er ikke sydamerikansk, men asiatisk. Men en flot fisk alligevel.

ipsen — 25. september 2010, 20:37

jeg kan godtt lide rød fantom tetra. har i nogle erferinger med dem???

mipe — 25. september 2010, 21:02

Faldt lige over dette rødnæse akvarie:

Videoen indlæses først fra YouTube, når du klikker. Så modtager YouTube din IP-adresse. Åbn hos YouTube i stedet.

natteheks — 25. september 2010, 21:03

Mine tretten rød neon stimer meget. Bliver de forskrækkede bliver stimen bare meget tættere. Man kommer ikke udenom at de er farverige og de er fra syd-amerika:)

Dunno — 25. september 2010, 22:04

Det ser fedt ud det link i #11 der... tror da jeg er nød til lige at have sådan et par tusind liters plante akvarie med en stime fisk i også... 😛

Midtjylland — 26. september 2010, 10:39

# 7

Alle tetraer stimer jo til en vis grad, men rødnæserne er bare dem som alle på nettet anbefaler, når man googler på emnet. At de så også har nogle rigtig smukke farvekombinationer gør det jo ikke værre. Som du også kan se i # 11 ser det fantastisk ud, når man har pladsen til en stor stime.

Jeg vil da opfordre brugerne herinde på siden til at lægge videooptagelser ind af deres tetra-stimer. Det kunne være en stor hjælp for mange, når de i fremtiden skal vælge.

Vh.
Paw

ipsen — 26. september 2010, 18:49

hej igen.
tak for svarene.
lige nu har jeg et 430 liter akv. indtil mit 900 liter kommer op og køre.
i mit 430 liter har jeg ca 60 rød neon, og de er da flotte, men jeg vil gerne prøve noget andet. (alle har jo rød neon)
i øvrigt stimer mine rød neon oftest når der sker noget i akv. eller uden for det. hvis der ikke sker noget så stimer de ikke.

mvh. martin ipsen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.