Metriaclima estherae kryds mellem varianter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Quentin — 13. september 2010, 20:39

Hej allesammen

er der nogen der kan hjælpe mig med at fastsættte hvilke forskellige arter der findes af Metriaclima estherae, altså Rød/blå, Rød/Rød OB mv..

Og det vigtigste spørgsmål, må jeg have flere varianten i samme balje uden der sker noget ved dig ???

KimJ — 14. september 2010, 00:16

M. estherae findes i B, O og OB varianter.

Man kan som udgangspunkt blande alle varianter, blot man sikrer sig at de kommer fra samme fangststed (99% af alle fisk på markedet stammer fra Minos Reef). Hvis man vil rendyrke en af varianterne, er det selvsagt ikke nogen god ide.

Quentin — 14. september 2010, 11:37

kunne du hjælpe mig med at forstå hvad de forskellige forkortelser betyder OB mv. 😛

et eksempel:

hvis jeg har en OB hun med en blå han. vil jeg så ende med noget yngel af meget dårlig karakter, som ikke er til at komme af med??

KimJ — 14. september 2010, 12:23

B-varianten har blå hanner og orange hunner.

O-varianten har orange (eller rettere laksefarvede) hannoer og orange hunner.

OB-varianten har orange hanner med sorte/blå pletter og orange hunner med sorte pletter.

Der vil ikke opstå synlige "kryds", men det bliver hurtigt ret uforudsigeligt hvor store andele af hver variant der kommer ud af kuldene.

I praksis ville jeg foreslå at mixe OB og B, men at udelade O varianten, som ikke rigtigt har andet end grisefarvede hanner at byde ind med (hunnerne er jo ikke til at skelne fra B-varianten). Det burde give en stor andel af almindeligt udseende B unger, med lidt krydderi af OB.

Quentin — 14. september 2010, 12:36

OK...... mange tak så fik jeg da sat det på plads 😀


jeg skulle jo nødig gå hen og lave noget skidt 🙂

KimJ — 14. september 2010, 12:47

Der skulle være store chancer for success! Det er jo npgle af de flotteste Mbuna vi taler om, og med de to nævnte varianter, har du allerede Blå, orange og orange/sortplettede fisk.

Hvis der er plads, ser det ret godt ud, hvis man sætter dem sammen med f.eks. P. saulosi, som tilfører blå/sorte og helt gule fisk.

Quentin — 14. september 2010, 12:49

#6

Hehe der var jeg jo heldig.... de går allerde sammen med en lille håndfuld P. Saulosi 😀

Spaekfjaes — 26. september 2010, 21:08

Jeg vil nu tillade mig at mene, at "grisefarvet" er at stramme den. MIn røde han "laksen" står altså ret flot, synes jeg selv.


-Simon

AE — 26. september 2010, 22:01

Hej Mads,

Og en af de i mine øjne herlige ting som kan ske når man har OB hunner er at der komme MC (marmelade cat) hanner ud af ynglet:).

Her er en MC esthera han som er resultatet af en rød han og en Ob hun........det er på ingen måde et kryds men er et af naturens små luner. Det er endda indenfor ret mange mbunaer at der forekommer MC hanner.



mvh AE

Quentin — 3. oktober 2010, 21:04

#9

Super flot hun 😀 kunne være jeg skulle isolere min røde (grisefarvet 😀) og min OB hun, og håbe på det bedste:P

Eagleauster — 14. juni 2015, 09:48

Jeg hiver lige denne gamle tråd frem fra arkivet.

Jeg har næsten besluttet mig for at lave et artsakvarium med estherae. Jeg har allerede en MC på onkring et år, og får nogle små MC/OB halvsøskende til ham i løbet af næste uge. Jeg vil gerne have de andre varianter også, men bliver det alt for "rodet", hvis jeg har både B, O og OB?

Jeg vil også gerne vide, hvorfor det er så vigtigt, at fiskene er fra samme fangststed? Jeg ved, at der er delte meninger herom, så vil rigtig gerne høre nogle argumenter fra begge sider. Ham, jeg har, er formentlig fra Metangula, hvilket ikke er et fangststed, jeg har set nævnt ret mange steder.
Er det overhovedet til at holde styr på det oprindelige fangststed med alle de fisk, der bliver avlet i de danske akvarier?

Bruger #669501 — 14. juni 2015, 10:06

Hej frederikke :-)
Det er så fedt med esterae arts akvarie. Det er den fedeste art til arts akvarie(y)

Som tidligere nævnt, så er det vildt flot med alle varianter. Især hvis du også kan få flotte O Hanner..
Du kan også opleve at dine mc slet ikke interessere sig for dine o hunner, eller bæå hanner der ikk er interesseret i ob. Det er sjovt nok:)

Det er meget tvivlsomt om det er så troværdigt med fangststed på fxxxxxxxx esterae mc / ob. Selv i søen er der forvirring.
Man har flyttet fisk fra minos reef til andre områder i søen, og det er så til debat hvad det reele fangststed nu er, og om de to populationer ikk også har blandet sig..

Då jeg ville sige at det er yderst svært at sætte et fangststed på netop fx esterae.

Eagleauster — 14. juni 2015, 10:17

Okay. Hvis de flyttes i selve søen, kan det vel ikke undgås, at de krydser? Men hvad kan forskellene være på fiskene fra forskellige fangststeder? Det er jo samme art?

Bruger #669501 — 14. juni 2015, 10:35

I søen er der stor forskel på dem afhængig af fangststed.
Dem fra minos reef er meget mere orange end fra feks gome.
Mc / ob er også meget forskelligt. Nogen steder er det næsten sorte fisk med orange små pletter. Andre steder er det orange fisk med store og få sorte pletter.

Grunden til at der er blevet flyttet fisk i søen er at der er visse steder man ikke længere må fange fisk,
Så for at kunne få den "flotte" variant fremover, har man så flyttet dem til et andet rev..

gallus — 14. juni 2015, 18:16

#11 den han du omtaler er det en af mine gamle fisk der har sneget sig ind i dit akvarie.. Synes jeg læste om det i en anden tråd.. Har du ikke et billede af den.

Bruger #669501 — 14. juni 2015, 18:31

#15 som jeg forstår det, så har ejerskabet gået således:


Ken i ringsted.
Michael i gislinge.
Lars i Holbæk.
Thomas i Ballerup
Og nu frederikke i gentofte.

Hvis det kan passe:D

Eagleauster — 14. juni 2015, 21:09

Pyha, stakkels fisk! Han har da om nogen fortjent en stabil tilværelse 🙂

Kan man få en mere præcis alder på ham?

Her er et billede af min lille prins Pelle Prop 😉



Det er taget den 18/5, hvor han ikke har ret meget halefinne. Den er nok vokset et par cm siden.

gallus — 14. juni 2015, 23:23

#16
Det er ikke korrekt. Alle de fisk Thomas har fra mig, er født og opvokset hos mig. ??

Bruger #669501 — 15. juni 2015, 04:20

#18 nå for satan! ja så holder det jo ikke stik.
Jeg troede de var røget til thomas da du gjorde plads til tropheus..

Eagleauster — 15. juni 2015, 05:37

Nå, det hjælper da lidt på det så. Begyndte at blive bekymret for, om det var en decideret problemfisk, jeg havde fået. 😉

Så er han vel nærmere nevø til dem, jeg henter hos dig, Ken?

Bruger #669501 — 15. juni 2015, 05:41

#20 det afhænger af om dr. Carlsens forældre fisk er nogle af dem fra mig af?

Ps. Har du tisset i sengen? 😛

Eagleauster — 15. juni 2015, 05:46

Næ! ;(

Skal køre min mor, og skulle op kl 6.30 så jeg kunne nå i bad, men min underbevidsthed er ikke så god til klokken, så det blev 4.30 i stedet.

Bruger #669501 — 15. juni 2015, 05:53

Fy for satan det er tidligt. ..

Shortey — 15. juni 2015, 08:34

#17 hmmm den er lidt mat i farverne ik? *blink*
er den lyserød eller er det bare fordi den er presset der ikke er meget farve på den?
står den normalt orange?

Eagleauster — 15. juni 2015, 10:13

Han var helt lyserød og lilla, da jeg fik ham. På billedet ovenover har han fået lidt mere farve, og han ser pænere ud i dag. Prøvede at tage nogle billeder, da han var blevet flyttet i går, men det var jo altså ikke helt nemt.

Måske kan det alligevel give et indtryk




Til sammenligning:

Sådan så han ud, da jeg fik ham d. 7/5

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.