Skal denne slørhale se sådan her ud?? O____O

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Nyxen — 9. september 2010, 10:51

Vi var forbi en dyrehandel som jeg går ud fra jeg ikke må nævne navnet på, men en af de store forretninger, der har mange forskellige ting - for at købe en kattelem 😉

Da vi lige tager et smut om fiskene, som vi altid lige kigger beundrende på, bliver jeg mødt af den grimmeste fisk jeg nogensinde har set.. 😉

I et som altid alt for lille akvarie hvor en masse almindelige, tykke slørhaler gik og hyggede sig, plopper den her fætter op lige i hovedet på os:





(Det er lidt sløret - Klåååge Åååge gad ikke stå stille.)

Jeg har sjældent grint så meget.. ^^" Den er simpelthen så grim at den er sød - men er det egentlig meningen den skal se sådan ud? Enten er den vel dødeligt syg, eller også er det en overavlet fancy slørhale variant, med øjne så store som tekopper.. Kunne godt forestille mig man har lavet dem med vilje, men der var bare kun én ud af de ti der var, plus den så lidt tynd ud..

Men hold kæft den er nuttet.. :-)

TrineJuul — 9. september 2010, 11:17

Hold da op... Hvis det der er meningen, så er det satme synd!!!

Det er jo helt vildt... For det virkelig skidt.

Ikke for at være ond, men håber et eller andet sted at den er syg og at den meget snart bliver aflivet. For hvis det er en fremavlet en af slagsen, så burde man virkelig skamme sig.

Min mening...

TrineJuul — 9. september 2010, 11:18

*For = Får det virkelig skidt.

Jan Persson — 9. september 2010, 11:21

Det kan (desværre) blive meget værre 🙁

http://www.petgoldfish.net/bubbleeye-goldfish.html

Nyxen — 9. september 2010, 11:58

Jamen så det er meningen? Eller hvad?

Trinejuul: Taget i betragtning af forretningen jeg var i, tror jeg desværre ikke du skal regne med det.


Jan: Ej okay dét var til gengæld nogle klamme billeder - fy for helvede - hvordan kan de overhovedet svømme med sådan et par øjne.. o,O

Gaius — 9. september 2010, 12:19

#5 Det er et fremavlet attribut ,.
Så ja, det er meningen . Desværre .

Vicks — 9. september 2010, 12:29

Ej fy for f*****!
Er der nogen der har læst kommentarerne under billederne i linket der sættes ind i #4??

Der fortælles med stor munterhed hvordan en guldfisk har punkteret først den ene og så den anden bobbel ved øjet og at den så enormt morsom ud mens den kun havde en bobbel og at den svømmer skævt.
Er folk fuldstændig blinde *blink*

Maggie — 9. september 2010, 12:29

#4 Føj for pokker nogle fisk. Frygteligt man frem avler sådan nogle vand skabninger. ;(

Dolphen — 9. september 2010, 13:05

Der er kun en ting som kan stoppe sådan noget, og det er bare at folk ikke skal købe dem

mobe31 — 9. september 2010, 13:32

# 7 tja der er nogle der har en syg form for humor, hvis de kan findes sådan noget morsomt

Brandbilmand — 9. september 2010, 14:21

Jeg var i Kina og se en udstilling a guldfisk. Den der ser jo nærmest normal ud i forhold til nogen af de sjældne varianter, de havde. Der var virkelig nogen, der så funky ud. Meget synd.

Jesper Green — 9. september 2010, 15:09

Mega synd.
Jeg elsker slørhaler, men ville aldrig støtte op om avl og salg af denne type 🙁

AndersGS — 9. september 2010, 15:13

Smag og behag, jeg kunne nævne et par hunde og katteracer eller tre der er værre 😉

(bare for at undgå misforståelser, så ville jeg ikke gide eje sådanne fisk)

jery — 9. september 2010, 18:01

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Generelt' til 'Akvariesiden.dk - Karpefisk' af jery

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.