Akvariesiden skal nu støttes

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

2010 — 20. august 2010, 22:52

endelig fant jeg dette artikkel synes at det er super ide til at støtte akvarie siden hvis AKVARIESIDEN OPRETTER dette forening

https://www.cbb.dk/cbb?cmd=ccreate

Madnes — 20. august 2010, 22:57

ikke forstået hvad har cbb med med det at gøre 😐

Bruger #981127 — 20. august 2010, 23:03

Normalt ville jeg sige, at det er nok med 1 indlæg, men i dette tilfælde er selv 1 indlæg, 1 indlæg for meget.............

dyrholm — 20. august 2010, 23:07

#2 såvidt jeg har fundet ud af, så drejer det sig om, at hvis du har cbb som selskab så gir cbb 6% af det du taler for til en forening efter eget valg.

Park — 20. august 2010, 23:19

De 6% bliver givet til den forening, der opretter - i dette tilfælde akvariefisk!

jery — 21. august 2010, 00:09

Indlægget er flyttet fra 'Havedam - Generelt' til 'Siden - Akvariesiden Offtopic ' af jery

KimJ — 21. august 2010, 09:57

Vi kigger på sagen. Tak til 2010 for opmærksomheden!

Kim — 21. august 2010, 10:38

Jeg ved ikke helt hvad jeg mener om det link der er i #1. Men, såfremt der mangler penge til vedligeholdelse eller optimering af dette udmærket forum, så vil jeg da foreslå, at ejeren opretter en tråd om emnet. Der er sandsynligvis flere der gerne vil bidrage økonomisk såfremt der er en plan, gennemskuelighed i projektet og en form for brugerindflydelse. Et trist eksempel på det modsatte er ” sponsorfisk ” som vi var flere der ikke var helt tilfreds med og dermed ikke fornyede vores donation. Ikke i utilfredshed med siden men mod den facon dette projekt blev søsat på. Men er der et behov så kom på banen.

KimJ — 21. august 2010, 11:02

#8
Hvad tænker du på, med Brugerindflydelse?

Kim — 21. august 2010, 11:15

#9 Jeg tænker mest på at jeg konkret vil vide hvad pengene bliver brugt til. Ville fx aldrig bidrage til en frokost eller en studietur, men måske til artbeskrivelser, teknik o.lign. Ligeledes vil jeg gerne kunne følge med i indsamlingen fx via et digitalt barometer.

KimJ — 21. august 2010, 11:40

#11
Jeg kan ikke forestille mig at Akvariesiderne nogensinde vil komme til at stå til regnskab for brugerne på den måde. Det ville simpelthen ikke være besværet værd.

Et tænkt eksempel; Vi afholder en frokost for Admins (hvilket beklageligvis ikke er sket i den tid jeg har været Admin 😀 ), men for at undgå at forarge bidragsydere, bruger vi naturligvis ikke de penge der er kommet ind fra donationer eller lignende. Nu skal vi så til at "bevise" at disse penge er kommet fra f.eks. de professionelle sponsorer, og argumentere for at det brugte beløb ikke på snedig vis er blevet frigjort fra et andet formål, fordi dette nu dækkes af donationerne!

Hvis man vælger at støtte siderne, må vi nok desværre sige, at man må gøre det i tillid til at de bliver drevet af nogle mennesker der gør det efter bedste evne og med alles bedste interesse på sinde.

Kim — 21. august 2010, 11:44

#11 Det ved du nok bedst og da trist i ikke har fået "frokost", den har I nok fortjent.

Vedr.
Hvis man vælger at støtte siderne, må vi nok desværre sige, at man må gøre det i tillid til at de bliver drevet af nogle mennesker der gør det efter bedste evne og med alles bedste interesse på sinde. Den tillid forsvandt jo lidt under projekt sponsorfisk.

Men I må jo, som tidligere skrevet, råbe højt såfremt I ønsker vores økonomiske hjælp.

schlytter — 21. august 2010, 12:02

Jeg vil da mene at hvis siden havde brug for støtte rent økonomisk, så havde vi nok hørt om det 🙂
Dette var jo fx. tilfældet for et par mdr. siden da der blev lavet en konkurrence for at lokke flere til at tegne en "sponsor fisk"..

Dog kan jeg til dels give #12 ret.. til dels..
Jeg er forstående over for hvor meget arbejde der er i at vedligeholde siden, og samtidig holde div. artikler / beskrivelser up2date.. men savner lidt at de fisk man rent faktisk er sponsor for, har en form for prioritet over for andre arter (uden sponsorater) mht. arts beskrivelser.. det var jo trods alt det hele pointen gik ud på ang. sponsorater til dem ?!

KimJ — 21. august 2010, 12:44

#13
Det er en misforståelse, at sponsorerede arter skulle stå forrest i køen m.h.t. at blive opprioriteret til en evt. opdatering af artsbeskrivelsen. Muligheden for at vælge en Sponsorfisk er udelukkende en lille sjov gimmick, der giver sponsorerne mulighed for at "eje" deres favoritfisk.

Man kan omvendt sige, at "ejeren" af fisken må formodes at vide noget om den, og derfor er oplagt som forfatter til en forbedret artsbeskrivelse...😀

Kim — 21. august 2010, 13:02

#14 Tja, her mener jeg så du tager fejl når du siger: Muligheden for at vælge en Sponsorfisk er udelukkende en lille sjov gimmick, der giver sponsorerne mulighed for at "eje" deres favoritfisk.
Da jeg købte sponsorfisk var der en ordning med medlemstilbud m.v. for de mennesker som blev sponsorer og det var ikke udelukket et gimmick.....Men det blev det så

dyrholm — 21. august 2010, 13:49

hvis siderne på den ene eller anden måde bliver sponsoreret, som feks. fra brugerne, hvis så siderne kører som de skal, ja så kan jeg da ikke se noget galt i at nogle af pengene ville gå til en frokost for admins. det vil værer noget helt andet hvis siderne hele tiden var nede og evt. indsamlede penge blev brugt til frokost. dette er barer et tænkt eks.
dermed sagt at admins ikke skal stå til regenskab for hvad pengene bruges til.

jeg syntes at der bliver gjordt et godt stykke arbejde med siderne. så mange tak til dem der udfører dette storer arbejde, og ikke mindst en tak til kviller for at kører siderne viderer.

schlytter — 21. august 2010, 14:05

#13 Meget muligt det er en misforståelse, men det var bestemt ikke den opfattelse jeg fik af "kampagnen" dengang..
Jeg valgte netop en fisk uden beskrivelse for at støtte sidens muligheder for at forbedre det, eftersom det var den opfattelse jeg fik af hele kampagnen / konkurrencen..

KimJ — 21. august 2010, 14:18

#17
Jeg skal ikke påstå at jeg har læst alle indlæg i alle debatter, men jeg er ret ovebevist om at vi ikke på noget tidspunkt har lovet noget i den retning. Det nærmeste vi kommer, er at vi som en service til de der insisterede på arter der ikke allerede fandtes på det tidspunkt, ville oprette en "skeletbeskrivelse", så man kunne sætte den på sin artsliste og få den som sponsorfisk.

#16
Nu er frokoster for Admins nok ikke det der driver værket, men hele princippet i at der skal debatteres med enhver der har doneret noget til siderne, er simpelthen uholdbart. Bare tanken om hvad der kunne komme ud af en debat om at bruge penge på forbedring af beskrivelserne på SS, for penge der er doneret af AS brugere (eller omvendt)...

johnny9900 — 21. august 2010, 14:34

[citat]#11
Jeg kan ikke forestille mig at Akvariesiderne nogensinde vil komme til at stå til regnskab for brugerne på den måde. Det ville simpelthen ikke være besværet værd.
[/citat]

http://www.akvarieviden.dk/regnskab/Regnskab2009.pdf
Hvis det er det her du mener ikke ville være besværet værd,så er det ganske dovent af jer,men akvariesiden vil ju af en eller anden grund ikke have åbne regnskaber hvor støttende medlemmer kan se hvad deres penge ville blive brugt til.

schlytter — 21. august 2010, 14:56

Jvf. jeres eget udsagn på sponsor siden:
( http://saltvandssiden.akvariefisk.dk/sponsor/ )


Donation – Bliv sponsor!
Vi ønsker hele tiden at forbedre vores webside, men banner indtægterne dækker ikke engang driftsudgifterne. Da der er så mange ting vi gerne vil, håber vi på lidt økonomisk støtte fra brugerne.

Vi vil gerne have billeder på alle artsbeskrivelser, og vi vil også gerne have biotops billeder. Selvfølgelig i kombination med brugernes egne billeder. Nu er der bare tusinde af artsbeskrivelser, og mange af artsbeskrivelserne har vi ikke et godt billede til. Vi mangler biotopsbilleder på næsten alle artsbeskrivelser.

Sådanne billeder er ikke gratis. Kvalitets billeder af fisk i deres naturlige omgivelser koster penge. Vi vil gerne have dem på siden, i vores artikler og i vores artsbeskrivelser.

Derfor tilbyder vi dig muligheden for at sponsorere en fisk. Dette koster 95,- for et år. Beløbet går til at erhverve et eller flere biotopsbilleder, og resten går til at finansiere driften herunder software, licenser, trafik osv.



Fx. den fisk jeg har sponsoreret ( http://akvariesiden.akvariefisk.dk/species/show/?ArtID=15977 )
Har hverken billeder eller beskrivelse.. Vil det sige at de sponsor penge jeg har indbetalt stadig står på kontoen tilrådighed for billeder, når muligheden byder sig? 😉

KimJ — 21. august 2010, 15:59

Der står ikke nogen steder at pengene går til at købe billeder af netop din sponsorfisk. De går til generelt at skaffe billedmateriale.

schlytter — 21. august 2010, 16:17

KimJ:
Var nu også lidt ment i sjov 😉

Men samtidig også lidt for at "modsige" dig mht "gimmick" 😉

[citat]
Muligheden for at vælge en Sponsorfisk er udelukkende en lille sjov gimmick, der giver sponsorerne mulighed for at "eje" deres favoritfisk.
[/citat]

Bruger #981127 — 21. august 2010, 16:22

Sikke da en debat der er kommet gang i herinde.

#21 Jeg har lige et hurtigt spørgsmål, der er jo en del af brugerne herinde, som har nogle rigtig flotte biotops akvarier, og der er sikkert også mange af disse, der har noget rigtig lækkert foto udstyr, og talent for at bruge det, så jeg er lidt nysgerrig, kunne man ikke få disse brugere til at "donere" billeder, som supplement? Det kunne da ihvertfald hjælpe lidt på pengepungen, så man ikke skulle ud og købe så mange af disse billeder. 🙂

KimJ — 21. august 2010, 16:51

#23
Vi er meget interesserede i at modtage billeder, især til artsbeskrivelserne og vi får da også ind imellem et par gode billeder tilsendt!

Vi må dog sige, at vi i modsætning til tidligere, har valgt at sætte nogle minimumskrav op, for at de bliver accepteret. Hvor høje disse krav er, varierer naturligvis efter hvor meget/godt materiale vi har om den pågældende fisk i forvejen. Man kan jo kigge på artsbeskrivelsen, og selv vurdere om det man kan tilbyde er et godt supplement eller måske endda en erstatning for det der ligger i forvejen.

Også gode artikler er vi meget interesserede i, og vi (Jeg) hjælper gerne med råd og forslag til forbedringer hvis der er brug for dette.

KimJ — 21. august 2010, 16:55

Jeg sidder og leger lidt med tanken om også at "belønne" bidrag som artikler, artsbeskrivelser eller billeder med et ikon på linje med sponsorfisken (Ideen er på ingen måde vendt med de andre Admins, så der må lige tages forbehold der)?

Det kan for aktive brugere blive til en hel række af ikoner, som i modsætning til fisken kun kan erhverves ved at lægge viden og aktivitet i siden!

schlytter — 21. august 2010, 16:59

#25 lyder bestemt ikke som en dårlig idé syntes.. ville nok være med til at opfordre folk lidt mere til at bidrage med info / billeder på den måde..

Jeg kan desværre kun selv bidrage inden for guppyer og nogle maller haha

Bruger #981127 — 21. august 2010, 17:27

#25 Det lyder som et super godt initiativ! Men pas på ikke at glemme gennemsnitsbrugerne, hehe. Jeg bruger lige mig selv som eksempel. Jeg betragter mig selv som rimelig aktiv på siden, eller, ihvertfald i forummet. I skrivende stund har jeg ikke muligheden for at bidrage med billede, og/eller video materiale, idet jeg ikke har udstyret, eller biotop akvarierne til det. Jeg kan heller ikke se mig selv på nuværende tidspunkt bidrage i artikler, simpelthen fordi jeg ikke har noget specielt spændene at skrive om, og til dels fordi jeg ikke har erfaringen endnu. Så, jeg håber da på stadig at være "på ligefod" med resten af brugerne på siden. 🙂

Længere ude i fremtiden kunne jeg godt finde på at skrive artikler omkring f.eks opbygning og isætning af baggrunde, opbygning af filtrering, og så længere ude i fremtiden skal der forhåbentlig bygges stort akvarie (4000 liter, eller større), og det vil jeg da også meget gerne dokumentere, men som sagt, er det langt ude i fremtiden. 🙂

Bruger #513037 — 22. august 2010, 16:53

Åbenhed omkring, hvad man bruger brugernes penge til må være et most.
Lav et års regnskab, og læg det ud på siden så alle kan følge med.

Så kan vi se, hvad der går til fek.s køb af billeder, artikler, og drift.

Og en middag en gang om året for sidens hold, der knokler for at få det hele til at køre må være ok.
Jeg kender en god pølsevogn.😀

mobe31 — 22. august 2010, 20:01

så længe vi ikke betaler for at bruge siden, kan jeg da ikke se hvad regnskabet kan "rage" os brugere....*blink*

Bruger #844477 — 22. august 2010, 21:14

#29

Hvad der kommer ind af midler og hvad der bruges af midler kommer i bund og grund kun sidens eje og han's bankmand noget ved.. Vi andre skal være taknemlige for at vi har en side, der i det store hele fungere og hvor der er mange brugere.. Og det til den beskedne sum af 0kr. kære venner..
Kan bare en af jer fortælle mig hvor i får så meget underholdning og så længe til den pris..?

mobe31 — 22. august 2010, 21:21

# 30 det er jo det jeg mener, det er kviller der har alle problemerne og bekymringerne*skeptisk* .....så jeg kan ikke se hvorfor folk syntes det er så vigtigt at regnskabet er offentligt.

selvom jeg skulle give et frivilligt bidrag, ville jeg da ikke stille kviller og admins. til regnskab for hvad pengene er brugt til.

hvis her skulle være nogle der havde lyst til at give en "donation", (hvilket jeg ikke engang er sikker på at kviller er int. i lige pt.), så burde man vel mene at folk har tillid til at pengene bliver brugt fornuftigt, og herregud, hvis admins. teamet skulle få en frokost eller lign. ville det ikke spolere min nattesøvn, for jeg er sikker på at de har fortjent det.

og skulle det komme til stykket at der blev lagt et regnskab ud til offentligt skue, er der jo ingen garanti for at tallene er "ægte", jeg mener hvem skulle "kontrolere" hvad pengene bliver brugt til?

der er i bund og grund et spørgsmål om tillid ;-)

KimJ — 22. august 2010, 21:29

"og skulle det komme til stykket at der blev lagt et regnskab ud til offentligt skue, er der jo ingen garanti for at tallene er "ægte", jeg mener hvem skulle "kontrolere" hvad pengene bliver brugt til?"

Præcis! I samme øjeblik sidens regnskab bliver offentliggjort starter debatten om dokumentation, snyd, forkert brugte midler o.s.v... Rent praktisk er det simpelthen ikke besværet værd.

Donationer her vil altid være et spørgsmål om at man vil give et skulderklap for noget man allerede har haft glæde af, ikke noget der kan købe indflydelse eller bedre ydelser.

jery — 22. august 2010, 22:41

#31: Morten, giv du bare et bidrag - som admin er jeg indtil flere gange blevet truet med en julefrokost, men det bliver ved truslen.....

mobe31 — 22. august 2010, 22:46

# 33 jette, en julefokost til jer i admin-teamet, ville være helt iorden med mig, som det også fremgår af # 31 😉

jery — 22. august 2010, 22:56

#34: jamen, så får du da lige et kontonummer...

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.