Hjemmelavet gær anlæg og luft pumpe ? diffuser?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

thebanzhaf — 15. august 2010, 21:39

Hejsa. Jeg tænkte på og lavet sådan et co2/gær anlæg til mit 112 L akvarie. men så stødte jeg på en ting jeg ikke helt ved hvad er : diffuser? hvad er det og hvor for jeg fat i sådan en.?

Men jeg har også læst lidt rundt omkring at det er en dårlig ide og have en luft pumpe i akvariet som laver bobler. Hvorfor er det en dårlig ide ?
Jeg ved faktisk ikke om jeg har brug for et Co2 anlæg men tænkte det kan vel ikke skade og det gør vel godt for både planter og fisk? Eller hvad ?

Hilsen Alexander

Bering — 16. august 2010, 00:28

Luftpumpe i et akvarie med planter er en dårlig ide da luften uddriver co2'en der er i vandet, og co2 skal planterne bruge for at vokse . så uanset hvad så riv pumpen op af akvariet . 😀

ang co2 så kan det godt skade fiskene hvis der er formeget co2 i vandet. Det kan du se hvis fiskene står i overfladen og "gisper" efter luft, så det bare med at skifte 25% vand så burde det være klaret.

Jeg bruger ikke selv gæranlæg mere, men jeg bruger EasyCarbo som skal tilføjes en gang dagligt ligesom gødning. 😀

Ben-p — 16. august 2010, 00:38

Co2 er godt for planter men uden betydning for fisk med mindre der er for meget af det.

Om du har brug for co2 afænger en del af hvor meget lys du har. Som udgangs punkt skader det ikke, men du skal selvfølgelig ikke op i en dosis hvor det giver problemer. 30ppm er den koncentration man normalt regner med som værende optimalt. du kan bruge en speciel co2 måler til at finde ud af koncentrationen eller hvis du kender din kh og ph værdi er der nogen skemaer rundt omkring der kan fortælle dig hvor meget co2 der er i vandet..

En difuser er lidt som en luftsten. En genstand der bryder co2 op i mindre bobler så de nemmere bliver optaget i vandet. Oftest en glaskeramisk defuser. Du vil også høre om nogen der omtales som reaktorer. der tvinges co2 boblerne til at blive under vandet indtil de er opløst. effektiviteten og prisen variere. En almindelig luftsten er den mindst effektive løsning, boblerne er for store og den vil blive eroderet af syren i løbet af 14 dage.

Park — 16. august 2010, 11:42

En diffuser er som oftes en glaskeramisk diffuser, hvor den glaskeramiske skive kun tillader mikrobobler at passere. Der er en her : http://www.cichlidecentret.biz/product.asp?product=12872

thebanzhaf — 16. august 2010, 17:56

Tak for alle svarene... Men altså har vist nok lys til mine akvarier. Men jeg skal altså tage min luftpumpe op og jeg burde godt kunne undvære en co2 anlæg. Det skal lige siges at akvarierne er 112 og 160 L

Ben-p — 16. august 2010, 19:18

hvor mange rør har du af hvilken styrke? Jo mere lys jo større er co2 og gødnings behovet.

thebanzhaf — 16. august 2010, 19:31

Altså har to rør i hver. i 112L er det 18W : Grolux T8. Aquastar T8. Og 160L er det 30W og de samme rør.

JGL — 12. september 2011, 09:47

Du kan sagtens have luft på, bare sørg for du har en permernent tester i vandet så du kan holde den på 20/30ppm.

chilip — 12. september 2011, 14:07

Generelt:
Co2 er ikke bare godt for planter, det er livsnødvendigt. Co2 er det planten omdanner til ilt gennem fotosyntesen. Og da det er plantens primære naturlige funktion, så skal det til for at planten kan gro/virke naturligt. Plain and simple.!

Not so plain and simple:
Lyset dikterer plantens fotosyntese. Meget lidt lys = meget lille grad af fotosyntes = meget lidt Co2 bliver omdannet til ilt. Meget lys dikterer den modsatte effekt.
Når en plante "arbejder" meget, så skal den også have noget at leve af = gødning, ellers så kan den ikke yde det den skal. Herudover skal temperaturen også være den rette i forhold til plantens biologi. Og en hårdtarbejdende plante der har behov for gødning til processen, skal derfor også befinde sig i et miljø hvor næringsstofferne kan blive transporteret til den = cirkulation.

Tommelfingerreglen siger ofte: 0,5-0,6W/l, 30 ppm i Co2 tilførsel. Gødningsmængden (Mikro/Makro), kan af ovenstående værdier, samt de øvrige vandværdier udregnes, (eksempelvis via NutriCalc), og således tilføres. Lidt lettere er det dog at købe den færdigblandede gødning, specielt fremstillet til at dække de flestes behov i DK, her: www.akvariegødning.dk

#8 Det er bare lidt fjollet at have luft på, samtidig med at der tilføres Co2, for luften vil jo, som tidligere nævnt i tråden, medvirke til at en større del af Co2-en ikke bliver i vandet.
Ergo skal du tilføre mere Co2 når du anvender luftpumpe, end hvis du ikke gør. 😉

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.