uklart vand i 56l.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Gitte B.P. — 15. august 2010, 19:57

jeg har haft akvarie i ca. 2½ år. det er gået op og ned mest op, men har været uheldig til mit akvarie at købe neon, hvilket gav sygdom og død for alle mine dejlige guppyer, med undtagetse af en unge. ungen viste sig at være en han og nu, tre måneder efter har han så fået følgeskab af en han og fire hunner, for 3 uger siden. det går fint, første kuld er kommet, en overlevende. men nu er vandet blevet uklart. det ser støvet ud. jeg skifter vand ca. hver 14.dag, senest idag. da det er et mindre filter, vælger jeg at vride svampen op hver gang, selvf. i det "beskidte" vand, jeg har suget op. Er det det der er problemet, eller er det måske lysstofrøret der trænger til en udskiftning?? det er røret der fulgte med. Mit andet akvarie kører uden prob. af denne art. Jeg har desuden en del snegle, som er kommet med ny plante. Dirre snegle æder røderne på mine planter, kan det være årsagen til uklarheden?
stor smøre, jeg har søgt på gamle tråde, hvor jeg fandt noget om lidt for rene filtre, ellers intet.

Fungusar — 15. august 2010, 20:01

Lyder som en bakterieopblomstring

Gitte B.P. — 15. august 2010, 20:07

hvad er det og hvad kan jeg gøre??

Gitte B.P. — 15. august 2010, 21:59

har lige målt værdier, de ligger pænr, måske er GH lidt højt, men ikke noget alarmerende.

jery — 16. august 2010, 00:01

Indlægget er flyttet fra 'Akvariesiden.dk - Generelt' til 'Akvariesiden.dk - Vandpleje og Kemi' af jery

MieHee — 16. august 2010, 00:08

Det er ikke nødvendigt at skylle filteret, medmindre flowet er betydeligt nedsat. Når jeg lige har renset mine indvendige filtre, kan der tit komme meget svæv i vandet, da porerne i de almindelige filtersvampe nærmest er for grove til at opsamle det helt fine skidt. Der går typisk et par dage, så synes jeg vandet begynder at blive klarere, i takt med at filteret bliver lidt mere snasket til.

Men hvis du synes at vandet er sådan konstant uklart, ligemeget om det er lige efter du har skiftet vand eller renset filter, eller lige inden du skal til at gøre det, er en anden mulighed at det kan være svævealger. I så fald bør du mørklægge akvariet totalt i 3 dage, og så sørge for at have lystiden på max 9 timer, samt ikke at overfodre efterfølgende. At du har mange snegle kunne også tyde på overfodring...

Hvis filteret er underdimensioneret til akvariet (hvor stort er det egentlig...?), ville jeg også skifte vand mindst en gang om ugen, for at holde vandværdierne på en acceptabelt niveau.

Bruger #906291 — 16. august 2010, 09:01

Det kan være svært at vide om det er alger eller baktierier, men de kan være opstået hvis du har rodet for meget rundt i bundlaget.
Jeg havde et ligende problem da jeg startede mit nye akvarium op.
Jeg løste problemet ved at sætte et uv-filter på spandpumpen.
Uv-filteret køre i samme tidsrum som lyset (ca. 9 timer), således at de gode baktierier får en chance

c sørensen — 16. august 2010, 09:21

Pas på ikke at rense dit filter for tit, kun når udstrømningen nedsættes. Er der god cirkulation i akvariet?

Jeg tror også, det er en bakterieopblomstring.

Suger du slam, hver gang du skifter vand? Jeg synes, at hver 14. dag lyder som for lidt til guppyer og et 56L akvarie.
Jeg vil anbefale dig at skifte vand oftere - 1 gang om ugen som min. og 30% pr. gang. Faktisk skifter jeg vand 2 gange om ugen i mit guppyakvarie med mellem 25-30%. Men jeg har så også nogle flere guppyer i, end du har. Men min erfaring er, at guppyer trives bedst, når de har rent vand og for tilført rent vand meget ofte. Jeg suger slam hver gang.

Det kan også opstå, hvis man har roddet meget rundt i bundlaget. Så skift godt med vand og gentag 1-2 dage efter.
Du skriver godt nok, du ingen problemer har med vandværdierne. Men måske hjælper det alligevel.

Det er ikke grønligt? - altså svævealger?

c sørensen — 16. august 2010, 09:23

#7 Er du ikke ny her på siden? I givet fald, velkommen til. Så dine billeder på forsiden, de ser rigig godt ud.

Nå det var bare lige et lille sidespring........

Bruger #906291 — 16. august 2010, 15:09

#9 -ja jeg er helt ny herinde på siden, og mange tak 🙂 Jeg håber og regner med at I kommer til at se meget mere til mig herinde i fremtiden.
Det er faktisk hjemmesider som denne der gør akvarielivet sjovere og lettere end for bare 10 år siden. dengang måtte man selv finde en løsning på alle problemerne eller thy til bøgerne på biblioteket.
Undskyld sidespringet Gitte.

Gitte B.P. — 16. august 2010, 17:38

ingen unskyldninger nødvendige. #10:D
# 6 og#8 det er ikke alger, det har jeg prøvet. Jeg syger slam i bundlaget hver gang, men jeg må prøvemed lidt hyppigere slamsugning og vandskift. # som overskriften siger er det et 56l. # 7 jeg køre med indvendigt filter, hvordan så med uv-filter? jeg tænker hvis det ikke hjælper med hyppiger vandskift.

Bruger #906291 — 16. august 2010, 20:09

Jeg tror at du får svært ved at få bugt med dine bakterier også selvom du skifter vandet hyppigere.
Når først bakteriekulturen har så hårdt fat som i dit akvarium skal der nok desværre noget mere til.
Til din fordel er bakterierne svævende i vandet, hvilket gør et uv-filter til et hit. Som sagt, så tror jeg, at et uv-filter er løsningen på dit problem. Jeg benytter selv et 9W JBL filter til mit 325 liter, så det burde også være mere end rigeligt til dit akvarium.

Ov, kom til at tænke på en anden mulighed som kan skyldes de mange bakterier. Har du fået en ny trærod eller andre genstande i akvariet?
hvis ja, kan det godt være årsagen, især hvis det er en ny trærod. Personligt koger/skolder jeg alt hvad der kommer i mit akvarium, dvs kun med undtagelse af fisk og planter 😛

Gitte B.P. — 16. august 2010, 21:43

intet nyt, altså på nær fisk. hmmm, jeg må en tur i fyns akvariecenter, og se på filtre.
Tak for hjælpen

Muski — 16. august 2010, 22:05

Hej - I skriver om slamsugning? hvorfor gør man det og hvordan?

Vi har 125 liter akvarie og vi skifter ca 1/3 vand hver anden uge. Vandet er flot klart, men vi havde også støvsnuller i vandet før. Vi købte en eheim pumpe, noget vist nok en 7232 eller så. Den kan klare 300 liter akvarie. Men det hjalp gevaldigt med en ekstra grundig vandudskiftning, ny pumpe og så har vi også nedsat mængden af mad + de har en fastedag. Ingen mad om søndagen. Vi har flot og klart vand.

Nå men altså - slamsugning? skal man så flytte alle planter, sten og rødder for at kunne rode op i grus og suge møg? *skeptisk*

c sørensen — 16. august 2010, 22:56

#14 Nej du flytter ikke planter og heller ikke sten, der ligger fast nede i bundelaget. Kun hvis de ligger løst ovenpå. Rødder kan du også lige løfte. Og så stikker du bare slamsugeren ned i bundlaget og lader den filtrere skidtet fra stenene og lader stenene falde ned igen på bunden. Det vand og skidt, du får ud af akvariet, er rigtig god gødning for udendørs planter! GENBRUG 😛

Gitte B.P. — 17. august 2010, 20:05

og hvorfor, for at suge/fjerne det skidt (lort og andet) op fra bundlaget

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.