Holde bunden ren i et akvarie

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Perfod — 21. juni 2010, 11:50

Hvordan holder i jeres bund ren i akvariet ...
Jeg har selv købt sådanne en slamklokke til at støvsuge bunden , men det er jo med blandet resultat da jeg har mange planter og derfor er det meget svært at komme til ,,,

Hvad gør i ???

milang — 21. juni 2010, 14:16

god pumpe, hyppige vandskift, hold igen med fodringen... og så evt. lidt rejer og snegle:P

Bruger #971132 — 21. juni 2010, 14:42

Et akvarium der er i perfekt balance sørger for at holde bunden ren. Det hjælper du på vej ved at gøre som Michael siger 🙂

Perfod — 21. juni 2010, 16:12

kan en sugemalle holde bunden ren eller skal der mere til i et 112 L

jeg har lige nu 1 stk 112 L og 1 Stk 47L

i 47 L har jeg en sugemalle gående , men overvejer at købe panzer maller til 112 L da jeg tror de er mere effektive , da de jo er flere om arbejdet, men jeg kan nu godt li en Sugemalle , jeg syntes ligesom det høre til.

hyppige vandskift er det 25% en gang om ugen eller er det 33% hver 14 dag

Midtjylland — 21. juni 2010, 16:18

En sugemalle sviner mere end den rydder op, så det ville være en dårlig investering.

Det er en skrøne, at pansermaller og sugemaller er skraldemænd i akvariet. De skal fodres ligesom alle de andre fisk, og bidrager derfor også til affaldsstofferne.

Perfod — 21. juni 2010, 16:44

jeg har aldrig fodret min sugemalle ,, men så dør den vel snart.

Anita — 21. juni 2010, 16:53

#6
det er ikke sikkert, den finder nok foder rester 🙂
Men den skider mere end den rydder op, har aldrig hørt om fisk der spiser andres afføring .. der er det dig der er den bedste skraldemand 😉

Perfod — 21. juni 2010, 17:28

hmm ok igen en forkert råd af en sælger der vil sælge fisk ,, troede en sugemalle var god ,, men det er åbenbart kun mod alger den er effektiv så.....

så må jeg have fat i nogle rejer til at rydde op , rejer er bare grimme dyt syntes jeg, men hvis det er løsningen så gør jeg det

Bøgebjerg — 21. juni 2010, 18:23

Ville også vælge rejer og der findes jo forskellige slags og de er faktisk ret sjove at kigge på i akvariet

Perfod — 21. juni 2010, 18:44

jeg går ikke ud fra at en reje er et stime dyr ,,, et par stykker kan vel holde et 112 liters

mickro89 — 21. juni 2010, 19:18

altså en sugemalle er da god for akvariet - men ikek en skraldemand 😛

køb en hævert/slamklokke så kan du støvsuge bunden og tage det "lort" og madrester der ligger. Super til det ugentlige vandskift 😛 = to fluer med et smæk

Bruger #936237 — 21. juni 2010, 19:21

Præcis hvorfor skal en bund 'holdes ren' og hvad er 'ren'?

Er det et calvinistisk-pietistisk dogme eller er der specielle argumenter for hvad 'uren' er og hvad konsekvenserne af denne 'urenhed' er?

Hvem holder de naturlige biotopers bund 'ren'?

mickro89 — 21. juni 2010, 19:44

thulemanden

tjah altså hvis dit akvarie har fundet sin egen balance så holder det sig selv rent. men det er ikke alle det lykkes for og så er det da så absolut nødvendigt at skifte vand og fjerne skidt. m.m man selvf holder af dødsfald.

men syntes da at du virker meget overbrusende med dine fancy udtryk. For nogle er det nødvendigt at holde bunden ren for lort - da det ellers betyder forhøje ammoniak og nitrit i vandet.

der er meget der er med til at holde en havbund ren, masser af små dyr. fisk der spiser de døde planter og dyr. rejer der gør det samme. der udover er have i konstant bevægelse. så der er skam massere der holder en bund ren i naturen 🙂
hvad du gør med din bund er din sag - og fedt hvis du ikke behøver at gøre rent i dit akvarie 😀 jeg nyder da selv godt af at mit akvarie har fundet sin egen balance.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.