Hviken spandpumpe er din foretrukne

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

maistro — 16. maj 2010, 17:20

Er nok selv mest til Eheim men vil gerne høre jeres mening. Skal nemlig til at købe ny til 530eren.
Michael.

jelsig — 16. maj 2010, 17:29

helt klart jbl cristalprofi 1500....et godt køb til prisen er fuldstændigt lydløds kanon nem opstart:)

eneste minus er at de slanger der følger med ikke er lange nok....plus at jeg valgte at købe to ekstra udstrømmer rør

men ellers intet negativt at sige

Bruger #593897 — 16. maj 2010, 17:37

Jeg har også gode erfaringer med JBL CristalProfi, men samme problem med korte slanger.

c sørensen — 16. maj 2010, 17:38

absolut Eheim. Har en 2324, er 100% lydløs, kører upåklageligt og altid samme temperatur.
Og sker der noget med den, kan man altid få reservedele.

10nnitus — 16. maj 2010, 19:30

#1
Til et 530L, helt klart en Eheim 2080'er
Ubelastet 1700L/t - Belastet ca 1200L/t
http://www.cichlidecentret.biz/product.asp?product=9243
Kører selv med en 2080'er & en 2180'er til mit 720L
startede med 2080'eren,som gjorde sit arbejde fint, men da jeg tilsluttede 2180'eren,
kunne jeg se en væsenligt forandring på fiskene, som livede vældigt op,
samt en væsenlig forbedring af balancen i akvariet.
Regn med en gennemstrømning på min. 3 - 4 gange i timen

lola44 — 16. maj 2010, 19:56

Klart Eheim, vil aldrig eje andet igen.

maistro — 16. maj 2010, 20:04

#5 Du siger " Regn med en gennemstrømning på min. 3 - 4 gange i timen " kommer det ikke an på hvilken type fik man har - det er jo ikke alle fisk som gerne vil have kraftig cirkulation. Iflg. hvad du skriver om Eheim2080 -
Ubelastet 1700L/t - Belastet ca 1200L/t - er den så stor nok til et 530 liters.
Michael.

Fungusar — 16. maj 2010, 20:08

Jeg kunne bedere tænke mig at vide hvad folk har og har haft, det er jo nemt at sige Eheim er det bedste hvis man ikke har prøvet andet.

Jeg har spandpumper af flg mærker: Eheim, Ferplast, JBL, Sera og Am-top Profesional. og helt ærligt syntes jeg ikke det ene mærke er bedere end det andet, lige på nær Am-top Profesional som er noget rigtig skramel.

maistro — 16. maj 2010, 20:26

Har altid haft Eheim - tidligere de runde spandpumper men nu har jeg 2 stk. Eheim proff 2 1 ny model som passer til 325 liters akvarie og en lidt ældre model som passer til et 250 liters akvarie.Begge kører upåklageligt og er støjsvage og suger selv pumpen fuld af vand ved filterrens, hvilket jeg syntes er dejligt. Tænker selvfølgelig også på priserne da de ikke er helt billige ved nyanskaffelse.
Michael.

jelsig — 16. maj 2010, 20:27

#8 der må jeg give dig ret...nu har jeg også prøvet et par mærker efterhånden...og jo einhem er en god pumpe......men prisen er jo også derefter...og den er ikke uden fejl når den får nogle år på bagen jeg havde en 2028...og den begyndte at blive skør i plasten ved slangeholderen,og pakningerne holder jo heller ikke evigt til den heller

jbl cristalprofi som jeg har nu er jeg godt tilfreds med der er ikke noget at klage over...men den er også næsten ny hehe

det der gjorde at jeg valgte den var helt klart prisen og dens umiddelbare indtryk samt den 4 års garanti......

havde jeg ikke fået den anbefalet af en anerkendt forhandler her i det nordjyske havde jeg nok købt en einhem igen hehe

10nnitus — 16. maj 2010, 20:32

#7
Det kan du have ret i, men der skal du også tænke på at planter og andet giver en modstand til flowet i akvariet, da jeg havde den ene pumpe var der nogle stillestående områder og havde flydeplanten muslingeblomst samt nogle stribet guramier, det kan jeg så ikke have mere, da der er kommet mere strøm og ingen stillestående områder.
Så kraftig cirkulation har jeg heller ikke, det er kun i den første månedes tid til der har sat sig lidt snask i filterne, skyller den blå svamp en gang om månedet, og hver tredie måned gennemskylder jeg filtermassen, samt skifter ca. 30% vand en gang om ugen, har smidt den hvide filterplade ud, tilstopper også for hurtigt, kan godt leve med det svæv du aligevel ikke helt kan undgå.

Hugo — 16. maj 2010, 20:36

Jeg har eheim, amtop, jbl,tetratec, og finder klart eheim bedst ad dem, dernæst kommer jbl.

Til 530 vil eheim 2080 være fin, med mindre pytten er overbelastet, jeg bruger selv 2080 på et 660L selskabsakvarie, som køre rigtig fint, med mange planter og for mange fisk:)🙂

PS: I min udtalelse er der kun taget højde for eheim i pro3 serien, hvis man tager en eheim fra de billigere serier, er jeg ikke sikker på at den vil være foran jbl pumperne:)

lola44 — 16. maj 2010, 20:37

Ja det var et andet spørgsmål i forhold til det oprindelige.

Har erfaringer med Eheim, Superfish pro 1, sådan en kinamodel jinlong eller hvad den nu hedder og så har vi et stor en kørende, den hedder ikke Am-top, men minder om den.

Superfish pro 1 var den første, skulle kunne klare op til 350L, men kunne ikke klare 200L, havde den efterfølgende på en 112L, men den stoppede alt for hurtigt til, var svær at få til at køre jævnt og brugte 18w, blev skiftet ud efter 5 mdr med en Eheim 2224, som bare køre problem løst.

Den store "am-top", har en ret stor filterkapacitet på ca 5L, den er ældre og brugt, så den renser ikke helt optimalt længere, trækker lidt falsk luft ind en gang i mellem, men køre ellers ok.

Kina modellen, det siger vel sig selv, begynderfejl, erstattet med Eheim 2180 efter 2 mdr, kører bare.

Har 5 stk Eheim 2224 ,kun 2 i brug pt, men er super tilfredse med dem, næste mål er en 2075.

c sørensen — 16. maj 2010, 22:02

Jeg synes generalt, at AM-top er noget bras. Det larmer, næsten lige meget, hvad det er for noget.

har haft fluval engang for flere år siden. ok, men Eheim absolut bedst.

#10 Det er da klart, at noget som kører 24 timer døgn ud og døgn ind har da brug for at blive vedligeholdt. Den bliver da også slidt - ligesom en bil, en cykel osv.

jelsig — 16. maj 2010, 22:17

#14 jeg da klar over at ting skal vedligeholdes...det skal alting jo....hvis ikke jeg vedligeholte grejet ville jeg blive ruineret i nyindkøb til de baljer jeg har kørende;)

mickro89 — 17. maj 2010, 00:21

hvad er en spandpumpe *rødmer*

soffi — 17. maj 2010, 00:31

#16 En tæt spand med en pumpe der står uden for akvariet, der kan så være en del filtermateriale i i forhold til små interne filtre http://www.akvarieforretningen.dk/group.asp?group=48

c sørensen — 17. maj 2010, 09:56

#16 fortsættelse af #17...... og så giver det en rigtig god filtrering af vandet. Og der er ikke filtersnask og skidt fra pumpen, der komme ned i akvariet, når filtret skal renses. Og en spandpumpe skal renses mellem hver 6. og 10. måned. Nogle har varmelegme indbygget, så det heller ikke behøves i akvariet. Og så er det en mere biologisk filtrering der sker i en spandpumpe i og med, det ikke kun kører igennem et lille skumfilter og så ud igen

maistro — 19. maj 2010, 15:59

Fik et godt tilbud - 50% på nye pumper. Købte en eheim 2028 til mit 530 som skulle kunne klare 1050 l/t hvilket måske er lidt i underkanten men købte så yderligere en fluval indvendig pumpe der kan cirkulere 1000l/t , mon ikke det burde være cirkulation nok, eller har jeg taget et dårligt valg af spandpumpe.
Michael

Mr.Frog — 19. maj 2010, 16:16

#19
Kunne man dele informationen til andre herinde, med tilbud på 50%. Måske var der andre der kunne få glæde af tilbudet 😉

Dyne — 19. maj 2010, 16:33

har JBL CristalProfi er er 100% lydløs god pumpe til prisen men regn med en pumpe der er en tak større end det du skal bruge

Hugo — 19. maj 2010, 18:40

#19 Efter min mening, har du for lille filtermedie!

Alt det der med med L/t skyller jo bare vandet rundt og er af mindre betydning, det virkelig vigtige er filtervolumen og et godt filtermedie.
Så ja!........ Jeg mener at du har lavet et dårligt valg:)......... Dog kan der jo kompenseres noget, hvis du har begrænset mængde af fisk i pytten

jens-Odense — 19. maj 2010, 19:44

jeg har prøvet disse spandpumpemærke Eheim2213, eheim 2075, AMtop, Tetratec ex600,ex700, ex1200 og mit valg er Eheim som kommer ind på en 1 plads, det eneste negative jeg har fundet om dem er prisen men jeg har følt at jeg fik hvad jeg betalte for og ved ikke hvad i bruger at filtermedie men jeg har prøvet eheims eget og det er jeg rigtigt godt tilfreds med men er der nogle som har prøvet andet som i kan anbefalde da eheims jo er lidt dyrt.


mvh jens

Dyrmose — 19. maj 2010, 20:05

Personligt er jeg meget glad for min tetratec ex1200 den næsten helt lydløs og så har den en filtervolumen på 12 liter og den koster ikke en formue den kan fås her til 775kr.http://www.akvarieforretningen.dk/product.asp?product=26

NickR — 19. maj 2010, 20:31

købte en am-top 3337 her i sidste uge.. den har nu kørt et par dage og den eneste måde jeg kan beskrive det som er at der holder en knallet i tomgang i hjørnet af stuen... den ellers så rare sælger fortalte mig den var lydløs så forskellen på den og eheim måske ikke rigtigt var det værd (det er sjællent folk prøver at sælge noget der er billigere men sku nok ha lyttet til min mave der) anyway den ryger tilbage...

maistro — 19. maj 2010, 20:56

Fandt lige en tråd som hedder : " Eheim 2028 nok til 530l? " her er der forskellige meninger om 2028'eren. Det jeg kan læse mig frem til, at det afhænger en del af filtermaterialet at få en god vandkvalitet. Læs indlæg #17 i tråden. Vedkommende som skrev indlægget mener at eheim 2028 er stor nok til et 530 liters akvarie. Yderligere skrev han "Du vil også kunne se, at 2028 og 2078 har ca. samme kapacitet - da 2028 og 2078 er "samme pumpe" i henholdsvis Prof II og Prof III serien".
Af filtermateriale som følger med eheim spandpumpe er:
eheim mech.
eheim substrat pro.
Ville det være en god ide at lægge 300gr. symbiont i det ene flterkammer evt. mere og fjerne noget af det medfølgende filtermateriale evt. eheim substrat pro. ?

Michael.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.