mit 325 litters vandpyt
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Bruger #794097 — 5. april 2010, 14:38
soer5523 — 4. juli 2010, 20:10
c sørensen — 4. juli 2010, 21:38
Kan godt li dit bord - er det hjemmelavet eller købt? Hvis købt hvor henne så? Og hvor meget kostede det?
Bruger #794097 — 4. juli 2010, 22:19
mardini — 5. juli 2010, 08:29
Efter min opfattelse skal de fisk der findes i ens akvarie helst være fra samme kontinent. Planterne må gerne være et godt mix af høje og lave, med de høje bagerst. Det ser godt ud med sten, men de skal helst ikke være noget der står i forgrunden og dominerer for meget.
c sørensen — 5. juli 2010, 09:03
Jeg kan godt li, at der er sten, der virker dominante. Og planterne skal nok blive kraftigere og fylde mere. Men det er korrekt, at man sætter de største bagest eller i siden og til dels i midten og de mindste forrest og i midten. Men man kan også godt mixe dem lidt. Det kan også være en god ide at prø've at lave lidt dybde. Det kan gøres ved at lave en åbning ind bagtil, som enten snor sig lidt eller blive smallere bagtil. Jeg synes kun, det er pænt med mange sten og evt. rødder.
Men jeg kunne godt tænke mig at se et mere klart billede lige forfra.
Jeg har ikke kigget på fiskesammensætningen men kun på akvariets setup.
mardini — 7. juli 2010, 07:39
c sørensen — 7. juli 2010, 09:33
Kan du ikke tage et billede, der er mere klart?
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.