Hvidt sand som bundlag?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Flemming Stengaard — 12. marts 2010, 08:33

Hej

Er det såkaldte hvide "ciklidesand" velegnet som bundlag ? Trives planter i det og bryder fiskene sig om det lyse bundlag?

Normalt har det vel været en tommelfingerregel at akvariefisk er mest trygge ved et så mørkt bundlag som muligt.

Har bare set i galleriet herinde at mange bruger meget lyst sand og jeg synes egentligt at det er vældigt flot.... 🙂

Fleffer — 12. marts 2010, 08:38

Det fungerer fint.... Bruger selv ovntørret Quartssand fra byggemarkedet....😀

Flemming Stengaard — 12. marts 2010, 08:42

Sandkassesand ? 🙂

Fleffer — 12. marts 2010, 08:43

Nej...ikke sandkassesand... Ovntørret Quartssand.....fåes i sække a' 25 kg.....

_paw_ — 12. marts 2010, 09:18

ja jeg bruger nu cichlide sand og det er nu rigtig flot, men jo fiskene er nok mere trykke ved lidt mørkere bundlag, men synes nu ikke at kunne se den helt store forskel... for ellers skulle du bruge noget flodsand det er lidt mørkere men stadigvæk lyst og er også rigtig flot.

Oscar — 12. marts 2010, 09:20

Hvidt sand har aldrig forstyrret mine fisk.. Tror sgu bare det er en skrøne, der er jo også hvidt sand i naturen???*blink*

De fleste planter foretrækker lidt groft grus, men mine Hammerslåede Cryptocoryne trives fint i en blanding af lidt groft sand, og flodsand. Giver en god konsistens.

c sørensen — 12. marts 2010, 09:54

jeg hælder også mest til sand. Jeg bruger cichlidesand i mine akvarier (bare husk at skylle det godt, inden du kommer det i!). planterne har det fint nok. Lidt sværere at plante, da de nemmere "hopper op" igen, indtil de har fået fat.
Jeg har små sorte sten i mit guppyakvarie, der tænkte jeg i går, da jeg gjorde "hovedrent" - for pokker hvor er det meget nemmere at gøre sand rent. Der vender man det bare hver gang, man slamsuger. Og så lige en finger ned omkring planterne. Det er ikke helt så nemt med sten. Men sten er nok det bedste i længden for planterne. Men planterne kan jo vælges efter bundlaget. Jeg har en flamingo pladde i bunden, der sætter planterne rødderne fast ned i. Så står de bedre fast og det er nemmere at lufte sandet omkring.

Mine fisk trives fint med sand. Faktisk er det bedst for bl.a. maller. Mange fisk hviler også på bunden eller filtrerer mad fra sandet.

Flemming Stengaard — 12. marts 2010, 10:16

Mange tak for de fine svar ... 🙂

Ullits — 12. marts 2010, 16:32

Der er en øget risiko i fint sand for at der går råd i det, og der dannes svovlbrinter, hvilket kan give både en bundvending og et udbrud af bakterier som kan give hvidt vand...
Hvis det er godt tilplantet og der tilføres tilstrækkeligt med lys altså skarpt lys til planterne, så sørger de for at der bliver sendt ilt ned i bundlaget, som modvirker det ovennævnte... jo tættere et bundlag, jo større er behovet for at tilføre energi nok til planterne, så et fint bundlag kræver altså at man tilfører mere og kraftigere lys end ved et typisk grovere bundlag... det hænger sammen med at planterne også forbruger mere energi ved at arbejde i finere og tættere materiale...

Et ideelt bundlag, der både tilgodeser gode iltrige forhold i bunden, samt er god til at fastholde selv de små planter er i en størrelse 0,8 - 1,2 mm i kornstørrelse.... (Rådasand har bl.a. noget i den str., men sikkert også akvastabil og hvem der ellers fabrikerer sand/grus)

Slammers5k — 12. marts 2010, 18:59

Krebsdyr og andre bundlevende dyr kan godt få stress af et lyst bundlag, dog ikke til en grad at det slår dem ihjel.
De bruger bunden til at skjule sig og derved forsvare sig, hvis du får kigget under en sugemalle en dag eller andre bund dyr vil du bemærke de er meget lysere i bunden end på toppen.

Tror ikke det berører andre fisk der ikke direkte bruger bunden til at skjule sig på.

mobe31 — 12. marts 2010, 19:05

# 10 de fleste fisk er lysere i bunden*blink*

Slammers5k — 12. marts 2010, 19:55

#11 De fleste fisk er jo ikke meget <--(husk at læse dette ord denne gang) lysere på i bunden, det har eller intet at gøre med om fiskene får stress eller ej, det var bare et eksempel på bundlevende dyr.. Du burde hellere selv komme med råd end at ørdkløve tbh.

Oscar — 12. marts 2010, 22:42

#12 Rolig nu.. 😎

Cat4683 — 13. marts 2010, 00:38

Super fine svar der er kommet i denne tråd, følger jeg da lige med i 🙂

Slammers5k — 13. marts 2010, 00:53

[citat]#12 Rolig nu.. 😎[/citat] Lad nu bare andres kommentarer være i fred tak, der er ingen grund til at fylde tråden med en debat der er ubrugelig for personen der mangler hjælp.

Oscar — 13. marts 2010, 01:47

#15

Nu modsiger du jo dig selv, Hvordan er det du lige skrev til mig, relevant til denne debat?? Den her hjemmeside er ikke lavet til at holde konkurrence om hvem der ved mest om akvarier, derfor, hvis du har et problem med en person, så send ham en PB, i stedet for at fylde debatten med "ubrugelig viden" som du kalder det. Så hold tonen i debatterne, eller send ham en PB. Slut, hvis du vil køre diskussionen videre, så send PB..

Slammers5k — 13. marts 2010, 05:44

#16 jeg har aldrig sagt at min kommentar var relevant til din debat, ej heller dit indlæg.. jeg prøvede jo netop at sige for anden gang at folk skulle blive on-topic, så vi undgår dette ørdkløveri..

Du antyder alt for meget, hvorfor tror du der er tale om en konkurrence og problemer.
Mit første indlæg var jo netop om at holde det offtopic, som du jo tydeligvis ikke hørte siden du mener det er nødvendigt at skære noget i pap jeg selv lige har foreslået.

Hvis du mener det med PB's seriøst.. hvorfor sendte du så ikke mig en med dit "rolig nu?"

edit: dit pludselige skift til autoritær figur fik mig dog til at smile 🙂

samsun37 — 20. marts 2010, 11:52

Kan man ikke bruge sandkasse sand?

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.