En lille solstrålehistorie og hjælp med erfaringer.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Susanne Bjørkved — 24. januar 2010, 17:49

Jeg har et par kribensis som i sidste uge fik unger igen. Desværre har min erfaring været at en del af ungerne er blevet suget op i filtret.. Denne gang håbede jeg på at kunne afhjælpe problemet da jeg havde sat et finmasket net hen over indsugningen. Men nej en hel del af ungerne ca. 30 havnede i filtret alligevel. De bliver tiltrukket indsugningen fordi der er føderester der sætter sig på nettet. Og da de ikke er tyndere end en synål så er de røget gennem nettet og op i filtret. Jeg lod mærke til at der manglede en hel del unger samtidigt med at hannen var blevet uinteresseret i at være med til at passe de ca. 10-15 resterende unger der var tilbage. Han stod i et hjørne for sig selv, mens hunnen førte ungerne rundt og passede på ingen andre fisk kom i nærheden.
De jeg havde fanget ungerne op af filtret, satte jeg dem ned i akvariet til de andre. Hunnen fik travlt med at få styr på dem alle og svømmede rundt og prøvede at fange dem op i munden og bar dem hen i en stor gruppe. Da de alle var samlet tog hannen aktiv del i at passe dem og siden har de været sammen hele familien.
Jeg har derefter løftet indsugningen så den er højere oppe i akvariet og ikke nede ved bunden hvor ungerne svømmer. Jeg vil gerne have at ungerne går sammen med hannen og hunnen i akvariet under yngelplejen "akvariet er 250 liter". Det er jo en del af hobbyen at få lidt indblik i naturen. Hvad gør i andre med hensyn til filtre.
Hilsen Susanne

mobe31 — 24. januar 2010, 18:05

nu ved jeg ikke hvor finmasket nettet du har sat over indsugnigen men en nylonstrømpe skulle kunne gøre det, og sådan en har du jo nok og ligger:)😉

Susanne Bjørkved — 25. januar 2010, 18:37

Tak for svar.
Har selv tænkt det samme men blev noget i tvivl for lidt urenheder må filtret godt tage. 😮 Tror det virker med at hæve indsugningen fra bunden i ca. 14 dage indtil ungerne er blevet lidt større. Måske!!! ellers må jeg på med strømpen. 😀

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.