Danmarks akvarium - Tak for en hyggelig aften.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Kviller — 19. januar 2010, 19:21

I går var vi en masse der var afsted til Danmarks akvarium, som jo kan ses her: http://cichlids.akvariefisk.dk/forum/thread/?ID=1033521 som opfølgning vil jeg gerne takke for et rigtig godt arrangement og en hyggelig aften med jer andre. Turen var arrangeret af Dansk Cichlide Selskab, som jeg på dagen blev meldt ind i.

Her er så nogen af billederne fra aftenen:

Her står vi uden for og venter på at blive lukket ind, et hint vil være lad være med at komme i god tid når det er frostvejr uden for 😉


Først gik vi alle akvarierne igennem og fik en forklaring ved dem, mange af akvarierne blev så fodret for at aktivere dem, samt sat insekter op over vandet ved skytte fisk og mange andre spænende ting.


Da vi var færdige nede i den almindelige afdeling hvor publikum normalt kommer, gik vi op bag ved og kom om og se hvordan akvarierne så ud bag fra og fik mulighed for at fodre nogen af fiskene.




Efter at have gennemgået samtlige akvarier oven fra blev vi så vist rundt neden under akvariet, hvor alt teknik og karantæne akvarier er placeret.




Det var en fantastisk aften, som jeg vil huske. En kæmpe tak til Dansk Cichlide Selskab samt alle deltagere.

simme — 19. januar 2010, 19:42

ja mange tak
det var en fantastisk tur
glæder mig til næste arrangement

jf — 20. januar 2010, 08:15

Rundvisningen af den særdeles veloplagte Peter Bach var både lærerig og en stor fornøjelse. Mødet med gamle og nye medlemmer gjorde det til en super hyggelig aften.

Akvarie West — 20. januar 2010, 09:36

Tak for en rigtig hyggelig aften. Det var dejligt at se gamle venner, og se at der også var interesse fra flere nye. Jeg har også lagt mærke til at DCS har et rigtig fint forårsprogran på internetsiden, så der er ingen tvivl om, at vi ses snart igen.

Bruger #513037 — 20. januar 2010, 18:35

Ja tak til alle for en hyggelig aften, og jeg vil gerne takke Peder Bach for rundvisningen, både oppe og nede.
Og så nåede vi også at se hans akvariekælder, regtig spændende, jeg er dybt misundelig.

Måske skulle man overtage Danmarks Akvarium når de lukker, så burde der da være plads til lidt Vestafrika og MadagascarB)

Godt at se både gamle, og nye medlemmer det giver håb for DCS fremover.

Vi arbejder på at fylde flere arrangementer på 2010 kalenderen.

Med venlig hilsen
Formand
Jan Sørensen

P.Bach — 20. januar 2010, 23:57

Tak for alle de pæne ord.
Jeg synes det var rigtig hyggeligt at have besøg af jer.
Det er som regel mere spændende at have besøg af nogen der ved lidt i forvejen, det giver anledning til nogle gode snakke og diskussioner.
Vi ses derude.
Med venlig hilsen
Peter Bach

vild-med-fisk — 21. januar 2010, 09:01

Tak for en hyggelig aften det var bestemt Januar´s højtepunkt.

#5 Ja så kunne man åben DCS akvarie center til særlige fisk...🙂
Glæder os til flere arrangementer...

P.S. hvor mange var vi ca.? og er det et normal frem møde...
Mener ikke at kunne finde medlemstalet på DCS.dk

Lige efter giver jeg en af karperen muslinger:D "en af dem fra Tivoli

benchmark — 21. januar 2010, 11:00

Det ser ud til at har været fantastisk. Trist at jeg var i odense den dato. 🙁

Kiwa — 21. januar 2010, 17:36

Ser ud til, at I har haft en rigtig god tur. At få den mulighed er en helt fantastisk oplevelse.

Selvom det nu er over 2 1/2 år siden, tænker jeg tit på mit møde med de her:



De var bare for søde, og nogle rigtig kælepotter

Mvh
Yvonne

c sørensen — 21. januar 2010, 20:43

Ja ser hyggeligt ud. Men der er langt fra Fyn og derover................ Og når vi er på sjælland, så gider familien ikke tage med.....🙁

Malawi Heaven — 21. januar 2010, 20:57

ssyyyggggtttt det ser spændende ud...hvornår kommer det næste arragmenet i Danmarks Akvarie?? *blink*

vild-med-fisk — 22. januar 2010, 20:10

#9 det var også lige dem jeg gav muslinger..🙂

vild-med-fisk — 22. januar 2010, 20:12

#11 PT kan jeg se at der ikke er nogle men hold øje med DCS hjemmeside (www.danskcichlideselskab.dk)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.