nybegynder men vil lære meget
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
nicolaj2611 — 14. januar 2010, 16:02
MEN MEN MEN så er det lige jeg ikk ved noget om det har en masse spørgsmål
Spørgsmål:
1) hvad for nogle koraller er gode
2) skal man have nogle sten eller hva det hedder
3) hvad er forskellen på de to ting
4) er det svært at holde så det hele ikke dør
5)hvad for nogle fisk kan man have i (bare et par slags som også er nemme og ikke krever så meget
6) er der noget jeg skal tage hensyn til
ville blive glad hvis der er nogle der kan svare enden søndag men det gør ikke noget hvis det bliver efter
Lomholt — 14. januar 2010, 16:38
2. Du skal have sten ja. Men det er ikke som almindelige sten i ferskvand. Det skal være såkaldte levende sten, som er sten på størrelse med knytnævner op til fodboldstørrelse og har uendelig mange bitte små huller. Og hullerne gør at der nedbrydes affaldsstoffer inde i stenene.
3. Hvad er hvad?? Forstår ikke dit spørgsmål.
4. Næææ, det er ikke så svært 😉
5. Der er et væld af fisk. Små fisk sviner mindre end store, så gå efter de små - men husk på at der er mange saltvandsfisk der ikke kan tåle synet af fisk der er af samme art som dem selv, og det kan gå hen og blive et problem i små akvarier.
6. Ja, du skal tage hensyn til en masse. Du bliver nødt til at være mere specifik i dine spørgsmål, ellers kan man ikke svare på dem.
Og så en ting til. Husk at være toldmodig når du opstarter et saltvandsakvarium. Det tager længere tid inden man kan få fisk i, end i et ferskvandsakvarium.
nicolaj2611 — 14. januar 2010, 17:23
lige et til spørgsmål i et ferskvandsakvarie er der jo sten man kan sætte planter i hvordan gør man med koraller og hvilken bund skal man have
til 3eren det er fordi jeg har set en levende swten som du kaldte den og en koral og jeg ved ikke hvad forskellen gør men det forklarede du =) tak
til 4eren det var godt har hørt at du skulle være rimelig svært
og lige det med at nogen slags fisk der ikke kan se sin egen familie eller slags men er det så dem der er ude i dyrhandlen som er sammen kan de så også være sammen i et akvarie og hvor stort skal et akvarie minimum være
Lomholt — 14. januar 2010, 21:10
nicolaj2611 — 15. januar 2010, 15:58
Ak1204 — 15. januar 2010, 21:24
nicolaj2611 — 16. januar 2010, 09:26
mipe — 16. januar 2010, 10:51
Opstart af Saltvandsakvarie: www.saltvandswiki.dk/wiki/Opstart_af_Saltvandsakvarie
Opstart af Nano: www.saltvandswiki.dk/wiki/Opstart_af_Nano
Pasningsvejledning til saltvandsakvarier: http://195.69.129.26/webshop/documents/b42eb882d1712179c2e618556efac18d/Pasningsvejledning%20til%20saltvandsakvarier.pdf
Min egen version: www.gotfred.com/saltguide.html
nicolaj2611 — 16. januar 2010, 15:44
AndersGS — 16. januar 2010, 15:49
nicolaj2611 — 16. januar 2010, 15:57
Auro — 16. januar 2010, 16:17
AndersGS — 16. januar 2010, 17:19
Et akvarie der er 100 L er meget lidt billigere end det på 200 L. Det er klart at et 400 L er væsentlig dyrere.
Om du vælger et 60 L eller et 100 L bliver prisen cirka den samme +- 500,-. Det skyldes at "nano-udstyr" er ret dyrt.
nicolaj2611 — 16. januar 2010, 17:43
AndersGS — 16. januar 2010, 18:14
Liludk — 17. januar 2010, 05:12
men intet saltvandsakvarie uden levende sten. det er jo selve filteret!
eller vil jeg bare sige spring d i det ligesom jeg gjorde, jeg havde læst en masse masse masse inden jeg fik mit for godt en måned siden, og jeg fandt ud af at personlig erfaring fra dig selv og de andre her inde er meget mere værd...
Det er sindsygt spændende , selvom man føler sig lidt på bar bund hehe ..
orv ja hvis du kan købe "færdiglavet vand" et sted fra ekx 40-50 litter så ville det være cool, så skal du nemlig ik igennem så meget af den kedelige opstartsfase. det gør altså rigtig meget, og du kan få en koral eller 2 i med det samme 😀
så har man lidt at kigge på inden man kan få fisk i ..
knus og good luck 😛
nicolaj2611 — 17. januar 2010, 09:29
mipe — 17. januar 2010, 09:48
nicolaj2611 — 17. januar 2010, 10:06
mipe — 17. januar 2010, 11:10
nicolaj2611 — 17. januar 2010, 11:18
mipe — 17. januar 2010, 11:30
Med hensyn til sten, så siger man gerne en 15-20% af akvarie volumen, det kommer så også an på hvilken kvalitet stenene er i, hvor porøse de er.
nicolaj2611 — 17. januar 2010, 11:40
Liludk — 17. januar 2010, 23:01
altså hvis det var mig i et 60L nu ved jeg ik lige hvilken form dit akvarie har, men jeg ville nok sige 2-3 af de store sten og 4- på en god stor knytnæve størelse, der skal jo også være plads til at fiskene kan svømme frit 😀 husk at stene skal stilles op sådan at vandet kan strømme frit igennem dem, det er ik helt ligesom at bygge et chilclide akvarie op som du sikkert kender, så jeg synes ik man skal stille stene alt for tæt, det er der selvfølgelig dellte meninger om og der skal jo også være en hule eller 2, men det er utrolig vigtigt at strømen kommer ind så mange steder som muligt 😀 men altså nu synes jeg ik du skal bekymre dig om det mere , jeg synes du skal købe en god håndfuld sten hvad der ca kan fylde en god 3.delaf dit akvarie, husk salten til vandet, og så hyg dig med det, istarten er der så meget liv i akvariet fra de levende sten at du glemmer alt om fisk hehe 😀
men eller ville jeg anbefale et klovnepar og en reje eller kræbs og snegl efetr eget valg 😀
knus og held og lykke*santa*
nicolaj2611 — 18. januar 2010, 17:14
Liludk — 20. januar 2010, 06:00
AndersGS — 20. januar 2010, 12:13
I et 60 L akvarie skal du bruge ca 10-15% af vandvolumen i kg LS, svarende til cirka 6 - 9 kg levende sten. Du kan ikke nøjes med kun en lille sten - husk at stenene er dit filter.
Saltvandet blander du selv. Køb en pose salt fra saltvandsforhandleren og bland det i forholdet 33 gr salt pr 1L vand.
Hvis du blander 60L saltvand skal du bruge 1980 gram salt.
nicolaj2611 — 20. januar 2010, 12:15
KimJ — 20. januar 2010, 12:21
Det er også delvist korrekt. Hvis stenene er nyimporterede, og indeholder store mængder døde bakterier o.l. vil dette kunne påvirke vandet negativt, og i et lille akvarium kan det let blive for meget. Der er derimod ikke nogen større risiko hvis det drejer sig om indkørte sten fra et andet akvarium.
AndersGS — 20. januar 2010, 12:33
Liludk — 20. januar 2010, 15:13
jeg vil alt i alt sige at det med vandet har gjort meget og er glad for jeg lavede det lille eksperiment og sprang alle de grimme alger over 😛
som sagt før, synes du skal spring ud i det. men det lyder lidt som om at det måske er et penge spørgsmål, og det er virkelig en dårlig ide at starte det op hvis ik man har penge til at gøre det ordentligt, eller vil det højst sandsyneligt nok gå i vasken, og du vil nok blive ked.....
*uhh*
AndersGS — 20. januar 2010, 17:59
KimJ — 20. januar 2010, 18:06
Helt enig, bortset fra, at jeg aldrig skifter vand i opstarten. Ved at fjerne affaldstofferne i starten, fjerner man blot grundlaget for en sund og kraftig bakteriekultur, som gerne skulle være klar når man begynder at hælde fisk i. Begge metoder vil dog resultere i et velkørende akvarium, blot med nogle forskelle i indkøringstempo.
Jeg refererede i #29 til det som kan ske, hvis man pludselig lægger større mængder levende sten ned i et allerede indkørt system.
AndersGS — 20. januar 2010, 18:22
Bakterierne skal nok bliver der, det er med at få fjernet det værste af næringen.
AndersGS — 20. januar 2010, 18:23
nicolaj2611 — 20. januar 2010, 19:08
har lige tænkt på et til spørgsmål hvordan viker en sump og hvordan er den lavet og hvordan kan jeg lave en
KimJ — 20. januar 2010, 19:42
Uddrag af en kommende artikel om opsætning af et saltvandsakvarium:
Eksempel på en alsidig sump. Kammeret til venstre er til ferskvand. Vandet i dette, skal bruges til at erstatte det vand som fordamper fra akvariet (det drejer sig som regel om adskillige liter pr. dag). Man kan se at der er en pumpe i kammeret, som via en slange kan pumpe vandet over i sumpen. Det er vigtigt, at denne slange ikke når ned i saltvandet, da det så blot vil løbe tilbage, når pumpen er stoppet. I dette tilfælde, er pumpen tilsluttet en såkaldt osmolator, som er en sensor monteret i sumpen (det gennemsigtige rør, med en flyder i vandoverfladen) som registrerer når vandstanden er under det fastsatte niveau, og tænder for pumpen, indtil niveauet er korrekt igen. Man kan sagtens tænde og slukke pumpen manuelt, men det kræver at man gør det mindst en gang i døgnet, og helst flere, for at holde saltholdigheden i vandet så konstant som muligt (osmolatoren tænder i det viste system for pumpen med ca. 3 timers interval om dagen, og noget længere om natten, hvor lyset er slukket og fordampningen mindre). Kammeret skal selvfølgelig fyldes med passende mellemrum, og må under ingen omstændigheder tømmes så meget at pumpen kører tør, da denne så vil brænde sammen!
I selve sumpen ses, (fra venstre mod højre) nedløb fra akvariet påmonteret mekanisk filter i form af en nylonstrømpe, osmolator, en lille cirkulationspumpe som holder vanoverfladen i bevægelse (har senere vist sig overflødig), afskummer, levende sten som var til overs ved indretningen af akvariet og returpumpen.
Man kan godt lave sumpen selv, men der er altså ret gode chancer for vand på gulvet, hvis man gør noget forkert...
Liludk — 21. januar 2010, 06:39
min balje har kørt i 1mdr og en uge ca vil jeg sige...
har ik helt styr på det og jeg skal lave det første vandskifte i dag faktisk 😀 jeg har enormt meget liv i akvariet , så det kan måske være derfor jeg ingen alger ser, men jeg har kun haft nogle enkelte trådalger på ruderne og det har ik været noget vildt .
så jeg har tænkt mig at tæste med en damsel her på lørdag før mit klovnepar blir bestilt hjem 🙂
er det en dårlig ide ?? kom endelig med gode og "dårlige råd hahah
men altså ud over teknikken og måling osv , så er det altså også om man kan se på akvariet at det har det godt .
AndersGS — 21. januar 2010, 11:50
Under alle omstændigheder ville jeg vente. Har du puttet eremitter i?
KimJ — 21. januar 2010, 12:57
Helt enig med Anders!
Kom aldrig fisk i akvariet, som ikke skal blive der, det er alt for besværligt at få dem op igen. Ikke for at tage modet fra dig, men du kan godt risikere at algerne kommer senere. Det sker der jo heller ikke noget ved, da de jo ikke direkte har noget med dyrenes trivsel at gøre. Jeg ville, som Anders foreslår, sætte nogle eremitkrebs i akvariet, og se hvad der sker, når der bliver tilført noget foder til systemet.
Liludk — 21. januar 2010, 15:42
øj altså det bare såååå nederen... jeg får da aldrig i fisk i så ;(
nåh men tak for rådene. og jeg ved jo de passer....
nicolaj2611 — 21. januar 2010, 19:49
nicolaj2611 — 22. januar 2010, 23:07
KimJ — 23. januar 2010, 15:05
http://www.kim-jakobsen.dk/Marine/Articles/Marinesetup/marinesetuparticle1.htm
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.