Mina apistoer har lagt æg - hjælp søges
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
mobe31 — 8. december 2009, 19:43
forældrene går sammen med 1 ancistus, 2 kobberpansermaller og 13 neonfisk i 54 ltr akv.
skal jeg tage urtepotten med æg op i et yngleakv. eller skal jeg lade naturen gå sin gang( i frygt for at neonfiske æder ynglen)??????
hvis der er nogen der kan komme med nogle gode råd tages disse imod med kyshånd
malibali — 8. december 2009, 19:57
Så kan du få den fulde cichlideadfærd og jeg vil mene at de passer på ungerne til de er for store til at blive ædt af neon eller i det mindste store nok til at vide hvor og hvordan man gemmer sig.
Det er grunden til jeg vil have sydamerikanere - yngelpjele og adfærd i en fin lille fisk 🙂
mobe31 — 8. december 2009, 20:06
jan.s — 8. december 2009, 20:18
mobe31 — 8. december 2009, 20:25
Michael apisto — 8. december 2009, 21:39
der vil sikkert gå en 8-10 dage inden hunnen begynder at lede dem rundt i akv.
og til den tid kan du jo smide en god håndfuld bøgeblade ned til dem, så skal de nok gemme sig for
de små neonfisk.
foder med artemia æg & knust flage foder, og supplere med evt. lidt bosmider (frossen) når de er ca 14 - 21 dage gl.
tilykke med dem, jeg håber at det lykkedes for dig/fiskene, jeg ved jo ikke om det er første gang de ligger æg, de bliver bedre til det fra gang til gang.
Mvh. Michael
apisto-nyder
mobe31 — 9. december 2009, 13:49
Jeg fik dem gratis af en pige her på siden der havde haft dem i 3 måneder. jeg krydser fingre for de kære små🙂
mobe31 — 10. december 2009, 20:53
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.