Vitatech 500 indvendig filter - det lille plastikrør??

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Fiskepusling — 24. november 2009, 17:50

Jeg har netop købt et Vitakraft startsæt 112 l. Og første forhindring er at brugsanvisningen kun er på tysk.

Er der nogen, som ved, hvad det lille plasikrør skal bruges til??

Mvh Anna

Fungusar — 24. november 2009, 17:55

Luft; du behøver ikke bruge det. Det er faktisk et super start set du har købt dig, tip top kvalitet, det bedste er filtret er 100% lydløst, hvis du bruger luft ventilen er den ikke helt så støj fri.

Fiskepusling — 24. november 2009, 22:09

Tak for det hurtige svar 🙂 Godt at vide, at det er god kvalitet - det var i hvertfald en ret fornuftig pris.

Mht. røret - er der fordele/ulemper ved at bruge det? Ja, altså udover, at det ikke er helt lydløst længere.

Dyrmose — 24. november 2009, 22:14

Jeg kan ikke se nogen fordele i at bruge røret til luft da der i de fleste tilfælde vil være rigeligt med ilt i vandet uden at du tilfører ekstra luft og i et planteakvarie er iltning af vandet bestem ikke godt da ilten fordriver co2 fra vandet


Mvh Brian

Fungusar — 24. november 2009, 22:18

Mht. røret - Ja hvis du vil ha mere ilt i vandet, husk at filtret skal være helt under vand, og hvis du bruger luft ventilen så skal den være over vandoverfladen. Det eneste problem er at lyskassen er i vejen så hvis jeg var dig så ville jeg undlade at bruge den, og sætte udstrømmingen så tæt på vandoverfladen som muligt.

Stig — 25. november 2009, 09:05

Jeg har heller aldrig brugt det lille rør til at få ekstra luft. Det larmer alt for meget, og så giver det rigeligt ilt når udstrømmeren laver lidt bølger på overfladen.

Splynk — 25. november 2009, 15:19

har solgt mit 112 startersæt, men beholdt pumpen, er faktisk rimelig glad for den.
den sidder i mit 130 L hjørneakvarie nu, og tøffer lydløst afsted (uden luft) udstømmeren kan drejes 360 grader, hvad mere kan man forlange,

Fiskepusling — 25. november 2009, 15:23

Endnu engang tak for de mange svar!

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.