O.nasuta/Bentochromis med Frontosa.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

ajo — 12. november 2009, 19:42

Håber på lidt eksperthjælp.
Jeg har i mit 530 l i øjeblikket 12 Gibberosa moba (10-15 cm) og leder efter bofæller. Det er en harmonisk flok som går roligt og uden større kampe. Jeg har via beskedsystemet "snakket" med forskellige om deres holdninger i forhold til at investere i enten O.Nasuta eller Benthochromis Tricoti som nye beboere og har fået flere spændende og forskellige betragtninger. Det er klart, at der ikke kan udstikkes garantier for at det går, med hverken den ene eller den anden, men hører meget gerne Jeres holdninger til de to, hvis I har tid.
På forhånd tak
Anders

stausholm — 13. november 2009, 08:44

jeg vil ikke sætte flere fisk i. jeg synes at du allerede har for mange store fisk i et 530L

allan

Arthur — 13. november 2009, 09:06

Ja det spørgsmål har været stillet rigtig mange gange, og det er der også en grund til.
frontosa er en utrolig smuk og spændende fisk, men med tiden får man lyst til lidt mere 'aktion' i akvariet.
Jeg for mit vedkommende ville aldrig sætte frontosa sammen med O. nasuta. Nasuta'en er simpelthen for dominerende til den noget stille og sky frontosa. Med hensyn til Benthochromis så er den den ideelle medboer til frontosa, men i dit tilfælde ville jeg være bekymret. 530 l er efter min mening ikke stort nok til Benthochromis. Dels skal du helst have en flok på 10+ for at de kan fungere optimalt og der er ikke plads til 12 frontosa og 10 Benthochromis i en 530 l. En mindre flok Benthochromis vil være mere sky og du risikerer meget let at de slår sig selv ihjel når de panikker og det gør de let.
I en 530 l ville jeg i stedet vælge Gnathochromis permaxillaris som er en spændende medboer til frontosa. Andre fisk der kan gå sammen med frontosa kunne være:

Altolamprologus calvus eller compressiceps.
Julidochromis ......
Neolamprologus leleupi

Du kunne eventuelt også overveje Variabilichromis moorii som trods det lidt anderledes fødebehov godt kan trives sammen med frontosa.

Håber at du finder nogle roommates til dine frontosa'er.

ajo — 13. november 2009, 20:52

Tak for jeres indlæg. Ja det er jo svært når man først er faldet for en bestemt type fisk, at vende rundt og falde for en anden. det er der sikkert mange herinde der kender til. Forstår jeres pointer mht til temperament osv og jeg er klar over at pladsen selvsagt også i hvert fald inden længe kan blive et problem. Havde på den baggrund også overvejEt om jeg i samme omgang som der kom nye beboere skulle skære ikke mindst nogle hanner fra i gibberosagruppen så den endte på 6-8 stykker med en god fordeling. Hvad tror I om det ?
Mvh anders

KBN — 14. november 2009, 10:12

Jeg har haft flere forskellige varianter af frontosa gennem de sidste mange år og jeg har kæmpet med de samme tanker gennem alle årene af de fisk jeg har forsøgt mig med som med beboere kan nævnes.

Lepidiolamprologus profundicola http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/? Name=Lepidiolamprologus_profundicola

Det gik nogenlunde frontosaerne kom dog ikke til deres ret profundicolaerne var 14-18 cm


Lobochilotes labiatus http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Lobochilotes_labiatus

Utrolig voldsom fisk især mod hinanden men medbeboere kunne også få en tur ind imellem de var 8-12 cm


Gnathochromis permaxillaris http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Gnathochromis_permaxillaris


Voksne fisk der gik fint sammen med frontosa de var 18-20 cm


[b]Boulengerochromis microlepis http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Boulengerochromis_microlepis

Jeg havde dem desværre kun i str 10 cm og af den årsag bllev det til meget dyrt foder 🙁



Benthochromis tricoti http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Benthochromis_tricoti

Jeg havde en flok på 12 voksne fisk 16-20 cm de forsvandt langsomt fra akvariet i form af meget dyre snacks for mine frontosaer hvor den største på daværende tidspunkt var 30+



Cyathopharynx foai http://cichlids.akvariefisk.dk/species/show/?Name=Cyathopharynx_foai

Jeg havde en flok på 7 voksne fisk 16-19 cm de forsvandt langsomt fra akvariet i form af meget dyre snacks for mine frontosaer hvor den største på daværende tidspunkt var 30+


min konklusion efter mange forsøg er at hvis man har en etableret flok frontosaer i et akvarie så skal man lade dem være.

hvis det er et brændende ønske at have andre beboere sammen med frontosaer så er mit råd at man skal købe de pågældende fisk man vil have i akvariet som ungfisk og derefter lade dem vokse op sammen i akvariet jeg har set et 530 med voksne leptosomaer, frontosa og ventralis og det skulle efter ejerens udsagn være en succes på baggrund af at de var vokset op sammen.

Held og lykke

Mvh
Peter

ajo — 14. november 2009, 18:25

Spændende læsning. -og tak for jeres tid. Ja det virker som om der ikke findes nogle entydige svar på sådanne spørgsmål (der er jo også forskellige individer med forskelligt temperament indenfor hver enkel race mm. ). Ingen tvivl om, at man tager en chance ved at sætte en gruppe af Nasutaer ned i de omgivelser, men jeg har alligevel besluttet mig for at prøve, omend jeres forslag til medbeboere også var gode.
I forlængelse af dit svar KBN oplever jeg min flok gibberosa (størrelse 10-15 cm) som fortsat værende ungfisk. Der er ingen meget dominerende alfa-han endnu og, som det ser ud nu, er den flok Nasutaer jeg er ved at bestille hos Thorleif ca 10-14 cm. så man kan jo håbe at de ville acceptere hinanden i takt med at de "vokser op" sammen. Jeg tænkte på at bestille ca 8 stk. Ville I røre/beskære gibberosaflokken inden jeg sætter dem ned.
Ps. Skal nok holde jer underrettet om hvordan sammensætningen forløber.
Mvh Anders

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.