Døende Otopharynx sp. "spots sani"

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

IVS — 7. november 2009, 17:07

Hej

Jeg har for 14 dage siden købt nye fisk. De er kommet i min 530l som har kørt i 1 ½ år efter en flytning, før det har det kørt i 5 år uden problemer. For 14 dage siden fangede jeg så mine C. Frontosa og lagde om til Malawi. Da jeg godt kan liden ideen om at opfodre og selv vælge de bedste fra, derfor blev det til 4 arter 10 stk. af hver 2-5cm i størrelse. I forhold til hvad akvariet har været udsat for af forurening med mine store C. Frontosaer er det her ikke at regne

Den første uge spottede jeg en Otopharynx sp. "spots sani" som ikke spiste ok jeg kalkuleret med et tab. Men det stopper ikke her efter yderligere 4 dage dør den næste. Det forekommer som et tilfælde, men her i går ser jeg til min store overraskelse at nu står 3 mere og gæller og her til morgen er den ene død. Hmmm i dag er der 2 som ikke gæller de kommer jo nok L.

Det skal siges at alle 40 fisk er købt ved samme forhandler, vandet i dennes akvarier køre på samme filter så de må regnes for at have levet under samme betingelser.

Jeg har naturligvis skifter vand som jeg altid gør 1/3 hver uge. Nitrit er der ikke noget af. Af filter har jeg 2 stk. 2028 som bliver checket forskudt det vil sige at der er altid et af dem som har kørt i en måned.

Af foder bruger jeg TetraPRO grøntfoder som jeg blev anbefalet af forhandleren, da det er det foder de har fået under deres opvækst.

Det jeg ikke fatter er at det kun er min Otopharynx sp. "spots sani" som det er galt med hvad f….. gør jeg galt.

Mvh IVS

IVS — 7. november 2009, 17:15

Og det skal lige med at mine Placidochromis sp. "blue otter" Tsano Rare her i dag gik i gang med legen, hvilket har resulteret i en perfekt skuffe fuld af æg. Nå vi må se hvad der er tilbage i morgen. *skeptisk*
Mvh IVS

malawicarsten — 7. november 2009, 19:55

Tyder på du har fået bugvattersot:
http://www.malawicarsten.dk/malawilex/viewartikel.asp?id=157&lang=dk

IVS — 7. november 2009, 20:41

Tak for dit svar.

Men så er mine næste spørgsmål.
Hvordan er det kommet ind i mit akvarium?
Og hvorfor er det kun den ene art som er ramt?
Kan det gå over uden medicin eller skal der behandles?

Mvh Ivs

malawi-maker — 7. november 2009, 22:41

[citat]Tak for dit svar.

Men så er mine næste spørgsmål.
Hvordan er det kommet ind i mit akvarium?
Og hvorfor er det kun den ene art som er ramt?
Kan det gå over uden medicin eller skal der behandles?

Mvh Ivs[/citat]

højst sandsynligt er det stress relateret.
det er ikke unormalt at kun en art er ramt.
der er flere former for medicin du kan behandle med, personligt har jeg gode erfaringer med aquamor1, men skynd dig at starte behandling for medicinen virker som regel ikke hvis sygdommen er for fremskreden..

IVS — 8. november 2009, 08:23

Jeg kontaktede forhandleren i går og hans råd var skift vand, skift vand osv. Da jeg spurte ind til problemet var svaret det sker en gang imellem og det breder sig højst sandsynligt ikke til de andre. Og han mente ikke at der var grund til at behandle raske fisk.

Som sagt kan jeg leve med at miste den ene art, men så må det gerne stoppe. Jeg har ikke mistet fisk eller brugt medicin i 6 år. Så det her er nyt for mig.

Mvh Ivs

malawicarsten — 8. november 2009, 08:36

Bugvattersot dræber dine fisk en efter en efter en....

Men du kan da fortælle os om en måneds tid om massive vandskift har vundet over bugvattersot fremfor medicin*skeptisk*

IVS — 8. november 2009, 21:54

Ok så tager vi den der fra.
Hvad virker bedst, vil en tur ind I byen i morgen og hente det bedste middel.
Hvad kan i anbefale, kan se at der er gode erfaringer med aquamor1.

Mvh Ivs

malawi-maker — 8. november 2009, 23:54

det skal bare gå hurtigt så køb det de nu engang har mod sot/flagelat. de fleste har dog aquamor1.
skal du søge råd om medicinering så ville jeg nu gå til en anden forhandler end ham der gav dig rådet om vandskift.. du kommer det ikke til livs på den måde!😛

Patrick — 10. november 2009, 01:50

Hvordan gik det så???

KemJ — 10. november 2009, 19:56

Hep! Ville bare lige knytte en kommentar til den kære "Sani" og de besynderlige dødsfald 🙁 ..... Jeg har en fire stykker gående, og jeg må sige, de er ganske livlige og spiser hvad som helst - og det er her jeg min kommentar kommer ind: de har en "vanvittig" appetit!!! Det kan jo være de har forspist sig + en samling af de øvrige glimrende kommentarer... 😉 - just a comment!

Magnus m — 10. november 2009, 20:08

Hej

Har själv denna art både VF och odlade och den äter som en häst som KemJ skriver. Jag har haft VF individer som fått soten och dom har jag bara lyckats rädda när jag medicinerat mycket snabbt.

Men hoppas det löser sig. Annars har jag 100+ F1

IVS — 15. november 2009, 21:43

Hej

Så kommer der lige en opdatering.

Fangede de 4 Otopharynx som havde det skidt og isolerede dem i et akvarium, så de ikke længere var i kontakt med de andre fisk.

Efter store overvejelser så jeg til min skuffelse tirsdag eftermiddag at en af mine Lethrinops sp. var begyndt at gælle og havde ”tynd skid”. Så nu kunne jeg ikke holde den længere.

Købte AQUAMOR1. Tømte mine to 2028 kom indholdet i en spand med vand og en luftsten pumpen blev tændt. Startede de to pumper igen, uden filter materialer. Lagde en luftsten i mit overløb startede luftpumpen. Herefter kom der så AQUAMOR1 i akvariet. Fulgte anvisningerne til punkt og prikke intet foder de følgende 3 døgn. På 4 dagen skyllede jeg filter materialet i lunken vand, og kom det i spandene igen. På 5 dagen lørdag vand skift og lidt foder. Her holdt jeg så vejret …. men den var god nok alle spiste. Her i dag er der fortsat ingen tegn på at det ikke er lykkes, jeg har fodret dem lidt de spiser alle og deres maver er ok, deres afføring er ok og de gæller ikke længere. Jeg fodre i nærmeste fremtiden varsomt og holder et skarpt øje med dem.

Tab til dato 7 stk. Otopharynx 1 stk. går for sig selv spiser lidt men er ikke helt ok og kommer ikke tilbage til de andre de næste par uger. Den har sammen med de 3 som er døde også fået en gang AQUAMOR1, om det reder den sidste vil kun tiden vise.

Jeg takker for jeres indput.

Mvh Ivan

Magnus m — 23. november 2009, 19:49

Hej

Hoppas du klarar sig dom som är kvar, det är en flott fisk!! Har själv den som VF 1+2 och cirka 100 yngel.

Hade 2+3 innan men dom dog i soten, det verkar vara det du råkat ut för. Jag anser denna art är känslig för soten och även om man medicinerar snabbt är det svårt att rädda dem.

Lycka till.



En bild på min han på 18 cm
Mvh
Magnus

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.