Ehiem Aquaball 2212 vs. Fluval 3+
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Palle K — 7. november 2009, 11:19
Jeg har for ca.3mdr. siden anskaffet mig et brugt 200L og kunne godt tænke mig at udskifte pumpen
da den der sidder i larmer en del.
Jeg har kigget lidt på Aqulball 2212 og Fluval 3+ og vil gerne høre jeres mening,i akvariet er der guppy,platy,kileplet barber,
sugemaller og kampfisk.
krisA — 7. november 2009, 11:30
kimtil — 7. november 2009, 12:04
Syntes ikke den stoper overhovedet...
Er glad for at hovedet kan drejes 360 grader det giver lidt flere muligheder for placering... Den mærker også som kvalitet (ikke at fluval ikke gør det).
Kliklåsense på de forskellige beholder er ski også dejlige, syntes også der er god mulighed for at kombinere de forskellige filtermaterialer.. 🙂
Men det er jo smag og behag..
Hilsen Kim
frugtmos — 7. november 2009, 12:24
lom — 7. november 2009, 12:51
TSonne08 — 8. november 2009, 11:06
Mit fluval er/har været meget driftsikkert og helt sikkert et filter jeg kan anbefale.
Bruger #136780 — 8. november 2009, 11:26
Har ikke fået gjort noget ved det denne gang - den larmer jo kun lidt. Og så har jeg købt ind til at lave et hmf-filter istedet for. Synes også at man skal rense aquaball'en for ofte, hvilket er ret besværligt da man skal have hele filtret op. Det er vist ikke nødvendigt med fluval'en - nogen der kan bekræfte?
sølvpil — 18. november 2009, 22:17
Kender ikke til Eheims model som du skriver, men har til gengæld selv haft en Fluval3+ til et 128L, og det akvarie var i stuen og jeg kunne ikke høre den, så den vil jeg anbefale.
Der kan så blive et problem om den er stor nok til dit 200L, så vil nok i dit tilfælde kigge mere til Fluval4+.
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.